Lwów: sprzedawcom nakazali mówić tylko po ukraińsku!

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 15 lutego 2018

Jeśli któryś na widok wycieczki z naszego kraju powita ją po polsku: “Dzień dobry, czym mogę służyć?” – zostanie ukarany grzywną.

Władze miejskie Lwowa wydały rozporządzenie, zgodnie z którym sprzedawcy we wszystkich sklepach w mieście oraz pracownicy zakładów usługowych i urzędnicy muszą rozmawiać z klientami wyłącznie po ukraińsku – donosi z dumą ukraiński portal 112.ua.

Rozporządzenie opublikowane na stronie Rady Miejskiej nosi długi tytuł: “O regulacji języka obsługi obywateli w sferze świadczenia usług, handlu oraz udzielania informacji o towarach i usługach w mieście Lwowie”.

Czytamy w nim, że w języku ukraińskim muszą być od tej pory także wszystkie szyldy, afisze, cenniki, instrukcje obsługi i reklamy. “Jeśli jakaś reklama jest w języku obcym to obok niej musi być umieszczone jej tłumaczenie na język ukraiński o wielkości takiej samej jak oryginał”.


Sprzedawcy, usługodawcy i urzędnicy mają jednak prawo “przejść na język obcy, jeśli klient sobie tego zażyczy i jeśli osoba go obsługująca włada tym językiem”. Innymi słowy: ekspedient, czy kelner nie ma prawa pierwszy odezwać się po polsku, angielsku, czy rosyjsku i może to zrobić dopiero kiedy klient go o to poprosi.

Za złamanie tych zasad ma grozić grzywna z Artykułu 155 Kodeksu Naruszeń Administracyjnych w wysokości do 10-ciu minimalnych pensji, a w przypadku recydywy – do 27-miu minimalnych pensji. Nad przestrzeganiem tego prawa ma czuwać lwowska straż miejska.


Polskość Lwowa i język polski z lwowskich ulic próbowano już w przeszłości wykorzeniać na różne sposoby, ale najwyraźniej nadal się to niezbyt udaje. Przyszedł więc czas na represje administracyjne. To kolejny przyczynek do komediodramatu pod tytułem “Przyjazne sąsiedztwo polsko – ukraińskie”.


Już widzimy “zachwyconych” tym pomysłem sprzedawców, którym zaczną spadać obroty bo będą się bali odezwać do turystów “nie po ukraińsku” oraz wywieszać reklamy i zachęty w obcych językach.

Widzimy, jak w pocie czoła umieszczają na swoich sklepach, restauracjach i hotelach wielkie ukraińskie odpowiedniki szyldów Coca-Cola, McDonald’s, Kentucky Fried Chicken, Wien Hotel, Leopolis Hotel itp. Powodzenia!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow