Alzheimer w odwrocie! Udało się cofnąć skutki choroby

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 17 lutego 2018

Naukowcy zdołali nie tylko powstrzymać jej rozwój, ale całkowicie cofnąć jej skutki.

Na razie tylko u myszy, ale nie ulega wątpliwości, że to przełom w badaniach nad leczeniem choroby Alzheimera – neurodegradacji mózgu prowadzącej do otępienia ludzi – donosi MedicalXpress za Journal of Experimental Medicine.

Zespół uczonych z Klinicznego Instytutu Badawczego Lernera w Cleveland w USA stwierdził, że stopniowa eliminacja enzymu BACE1, tzw. beta-sekretazy, całkowicie odwraca proces tworzenia się blaszek amyloidowych w mózgach myszy z chorobą Alzheimera, szybko przywracając funkcje poznawcze zwierząt.

Jest więc uzasadniona nadzieja, że wkrótce pomoże to stworzyć skuteczny lek na chorobę Alzheimera. Dotychczasowe leki, za pomocą których usiłowano powstrzymać BACE1 powodowały bowiem poważne skutki uboczne.


Chodzi o to, że całkowita eliminacja BACE1 wywoływała poważne uszkodzenia neurologiczne. Naukowcy z Cleveland zastosowali więc metodę stopniowego pozbawiania myszy tego enzymu w miarę ich dorastania.

Okazało się, że w takim przypadku ich organizm radzi sobie doskonale, a odpowiedzialne za chorobę Alzheimera blaszki amyloidowe zniknęły z ich mózgów całkowicie po 10-ciu miesiącach. “To pierwszy przypadek tak zdecydowanego odwrócenia tego procesu” – ocenia autor tych badań Riqiang Yan.


Obserwacja leczonych w ten sposób myszy potwierdziła, że wróciła im pamięć i znacznie wzrosły zdolności uczenia się. “Nasze dane pokazują, że inhibitory BACE1 mają optymalny potencjał leczenia pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera bez niepożądanej toksyczności” – podkreśla uczony.


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow