Wyhodowali owco-człowieka! “Będzie na organy” (FOTO)

Pierwsza w historii ludzko – owcza hybryda. Gdzie są granice tych eksperymentów?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w USA stworzyli tę chimerę, aby w przyszłości używać owco-ludzi do hodowli w ich ciałach organów do transplantacji i leczenia cukrzycy” – informuje Daily Mail. Wyhodowany przez nich embrion zawiera wymieszane komórki człowieka i owcy.

Przypomnijmy, że już wcześniej uczonym udało się stworzyć mutanta ludzko – świńskiego, ale jego organy nie nadawały się do przeszczepów. Czytaj: Kwicząca hybryda! Genetycy skrzyżowali człowieka ze świnią (FOTO). Obecny owco-człowiek jest natomiast o wiele bardziej zaawansowany genetycznie.

Przedtem naukowcy ze Stanford prowadzili bardziej niewinne eksperymenty – wyhodowali np. w szczurze trzustkę myszy, a następnie przeszczepili ją myszy chorej na cukrzycę, powodując jej całkowite wyleczenie – poinformował prof. dr Hiro Nakuachi na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Zaawansowanej Nauki.


Zwolennicy hodowania ludzkich narządów w zwierzętach argumentują, że rozwiąże to światowy problem braku organów do przeszczepów. Np. w USA na liście czekających na przeszczep jest obecnie 76 tys. osób, a w Wielkiej Brytanii – 6,5 tys. Dostaną organy najwcześniej za 5 lat, jeśli dożyją. O mniej rozwiniętych krajach nawet szkoda wspominać.


Przypomnijmy, że 2 lata temu rząd amerykański zgodził się na finansowanie kontrowersyjnych badań nad ludzko-zwierzęcymi hybrydami, jednak potem cofnął swoje poparcie po tym jak otrzymał ponad 20 tys. skarg od organizacji obrony praw zwierząt. To rzadki przypadek, kiedy ekolodzy i konserwatyści protestują jednym głosem, choć z różnych pobudek.


Prof. zoologii Pablo Ross z Uniwersytetu Kalifornijskiego przyznaje, że te eksperymenty mogą być wątpliwe etycznie. “Gdyby ludzkie komórki rozrosły się w zwierzętach bardziej niż planowano, byłoby to etycznie niemożliwe do zaakceptowania” – ocenia.

Pytanie, co to znaczy “bardziej niż planowano” i gdzie w tym przypadku przebiega granica? Czy doczekamy czasów, kiedy taki widok jak na fotomontażu poniżej, nie będzie już niczym niezwykłym?

Jednak nawet prof. Ross jest zafascynowany możliwościami, które stwarza hodowla hybryd. Nazywa to “najbardziej obiecującym obecnie kierunkiem badań medycznych” i “niesamowitą technologią ratującą życie”. “Może nawet uda się wyhodować organy całkowicie odporne na choroby takie jak cukrzyca” – dodaje.

Daily Mail przypomina, że dotychczasowe próby przeszczepiania ludziom narządów świń lub owiec nie powiodły się. Natomiast organy z ludzko – zwierzęcych chimer mogą okazać się naukowym przełomem.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow