Ach, ten wredny kolonializm! (FOTO)

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 26 lutego 2018

Po lewej – pod rządami kolonialnymi. Po prawej – pod obecną murzyńską władzą.

Oto wielki, niegdyś luksusowy Grande Hotel da Beira zbudowany w Mozambiku w stylu Art Deco przez “krwawych portugalskich krwiopijców” w 1954 r. Dawał pracę wielu miejscowym i działał do 1963 r., to znaczy do czasu kiedy Murzyni wzniecili w kraju wojnę narodowo – wyzwoleńczą. Goście przestali przyjeżdżać bojąc się o swoje życie.

Potem hotel przejęło wojsko, a po odzyskaniu niepodległości przez Mozambik w 1975 r., co doprowadziło do kolejnych rebelii i wojen domowych, w hotelowym basenie ulokował się Komitet Rewolucyjny, zaś w samym hotelu komunistyczne władze urządziły krwawe więzienie polityczne.

Potem na pewien czas zakwaterowano w hotelu murzyńskich uchodźców z innych regionów Afryki, ale – jak czytamy w Wikipedii – wielu z nich nie rozumiało różnic wysokości poszczególnych pięter i w nocy spadali z nich, usiłując iść w kierunku oceanu, którego także nigdy wcześniej nie widzieli.


Dziś hotel jest siedzibą lokalnych squatersów i wszelkiej patologii. Przeciekający dziurawy dach, stosy śmieci wyrzucanych z okien i na korytarze, straszące szyby pustych wind z powyrywanymi drzwiami, niedziałająca kanalizacja, brak prądu i bieżącej wody i zrywane drewniane klepki używane na opał.


Misja Czerwonego Krzyża ostrzega, że jest to dziś wielkie ognisko epidemii HIV/AIDS, malarii, świerzbu i biegunki. No, w końcu możemy żyć we własnym afrykańskim domu! Przy okazji warto chyba częściej utrwalać na zdjęciach różne piękne budowle w zachodniej Europie, które wraz z napływem imigrantów wkrótce będą wyglądać podobnie.


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow