Naładujesz samochód z gniazdka w kilka minut! Przejedzie tyle, co na paliwie

Wielki przełom w samochodach elektrycznych.

Zespół brytyjskich technologów z uniwersytetów Bristol i Surrey ogłosił przełom w dziedzinie konstrukcji samochodów elektrycznych. Dzięki zastosowaniu materiałów nowej generacji do budowy kondensatorów, ładowanie samochodu będzie trwało kilka minut zamiast kilku godzin, a auto przejedzie na jednym ładowaniu tyle, co benzyniak lub diesel – donosi The Guardian.

Np. ładowanie samochodów produkowanych przez Tesla trwa 10 minut i są one potem w stanie przejechać – w zależności od warunków i prędkości – 320-560 km. “To będzie prawdziwe trzęsienie ziemi w zakresie technologii zużycia energii, ale trzeba to jeszcze dopracować” – ocenia dr Donald Highgate, dyrektor ds. badań koncernu Superdielectrics.

Również zdaniem miliardera – wynalazcy Elona Muska, przełom w transporcie nastąpi właśnie dzięki superkondensatorom, a nie tradycyjnym akumulatorom, czy ogniwom wodorowym.


Superkondensatory zbudowane z polimerów były znane od lat, ale początkowo inżynierowie widzieli dla nich zastosowanie głównie w układach elektronicznych typu Google Glass, czyli okulary o rozszerzonej rzeczywistości. Dopiero niedawno zwrócono uwagę na możliwość wykorzystania ich jako urządzeń zasilających.

Nowa technologia ma jednak pewne wady: jeśli zostawisz taki samochód na miesiąc na parkingu – rozładuje się. Dlatego nowe modele będą wyposażone – równolegle – także w tradycyjny akumulator.


Trwają jeszcze prace nad skalowalnością, trwałością i obniżeniem kosztów nowej technologii. Pierwsze prototypy aut zasilanych superkondensatorami wyjadą na drogi za dwa lata, początkowo będą to pojazdy wojskowe.


Przypomnijmy, że już obecnie są na rynku modele samochodów elektrycznych – Honda, Toyoty, czy Hyundaia, które można doładować równie szybko jak spalinowe. Problem w tym, że nie są one ładowane z gniazdka – uzupełnia się w nich wodór w ogniwach paliwowych, co jest niewygodne.

Z kolei ładowanie samochodów z gniazdka trwało bardzo długo, a ich zasięg był ograniczony do 100-150 km. Zastosowanie superkondensatorów rozwiąże oba te problemy jednocześnie.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow