Dzień Kobiet: w Iranie 2 lata za zdjęcie hidżabu, w UK – 9 miesięcy za krytykę gwałcicieli

Miłośnicy islamu godnie uczcili 8 marca.

Irańska działaczka protestująca przeciwko przymusowi noszenia hidżabów przez kobiety została skazana przez sąd w Teheranie na 2 lata więzienia za to, że publicznie zdjęła na ulice to okrycie. Prokurator Abbas Jafari Dolatabadi oskarżył ją, że “zdejmując hidżab w miejscu publicznym zachęciła do zepsucia” – podaje Bloomberg.

Skazana, której nazwiska nie ujawniono, jest jedną z 29-ciu kobiet zatrzymanych ostatnio za to samo przez policję w Iranie. Wcześniej pojawiły się informacje, że kolejne kobiety, które zdjęły hidżaby i machały nimi na ulicach mogą zostać skazane także z paragrafu o… uprawianie prostytucji.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii sąd miejski w Folkestone skazał na 9 miesięcy więzienia Jaydę Fransen – liderkę antyimigracyjnego ruchu Britain First, którą oskarżono o “zbrodnię nienawiści”. Chodziło o to, że wiosną ubiegłego roku rozdawała ulotki, w których wyrażała oburzenie gwałtem dokonanym przez muzułmańskich imigrantów na 16-letniej Brytyjce.


Wraz z Jaydą Fransen skazano też na 18 tygodni więzienia drugiego lidera Britain First – Paula Goldinga, który również uczestniczył w tej akcji. Sąd uznał, że ich działania… mogły zaszkodzić przebiegowi procesu w sprawie tego gwałtu.


Przypomnijmy, że działacze ci, których obecnie należy uznać za więźniów politycznych w Wielkiej Brytanii, rozdawali ulotki w miejscu zamieszkania czterech gwałcicieli. Jayda Fransen miała nawet stanąć przed domem jednego z nich i krzyczeć: “Wyjdź i staw mi czoła, ohydny gwałcicielu!”.


Sędzia Justin Barron uznał to za “rasizm i ksenofobię”. “Nie mam wątpliwości, że ich celem było wykorzystanie sprawy tego gwałtu dla własnych celów politycznych” – uzasadnił sędzia. Czyżby w Wielkiej Brytanii istniał jakiś zakaz reagowania polityków na bulwersujące wydarzenia?

Z jednym jednak trudno się nie zgodzić: działacze Britain First swoją kampanią rzeczywiście bardzo utrudnili sędziom wypuszczenie po cichu gwałcicieli na wolność. W tym sensie faktycznie “bardzo zaszkodzili procesowi”.

Widać, że brytyjskiemu sądownictwu wprawdzie trochę jeszcze brakuje do irańskiego, ale nie ma wątpliwości, że robi co może aby nadrobić te zaległości. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

Przypomnijmy, że wcześniej 34-letni Brytyjczyk Kevin Crehan, ojciec rodziny, został skazany na rok więzienia za to, że protestując przeciwko islamizacji Wielkiej Brytanii powiesił kawałek boczku na klamce jednego z meczetów. W więzieniu został zamordowany przez “nieznanych sprawców”.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow