Kanada: protest lekarzy przeciwko… podwyżkom płac!

By Dział: Społeczeństwo | 9 marca 2018

“Nie chcemy tak dużo zarabiać. To nieprzyzwoite”.

Ponad 500 lekarzy i rezydentów oraz 150 studentów medycyny podpisało list otwarty do władz Kanady z żądaniem cofnięcia przyznanej im podwyżki płac – informuje telewizja CNBC. Zdaniem lekarzy, nie powinni oni tak dużo zarabiać w sytuacji kiedy pielęgniarki i opieka nad pacjentami są niedofinansowane.

“My, lekarze prowincji Quebec, wierzymy w silny system opieki publicznej i protestujemy przeciwko obecnym podwyżkom naszych płac wynegocjowanym przez związki zawodowe. Takie zarobki są szokujące, gdy pielęgniarki i urzędnicy pracują w trudnych warunkach, a pacjentów pozbawiono dostępu wielu usług medycznych na skutek cięć budżetowych” – czytamy w liście.

“Jedyną rzeczą, która jest odporna na te cięcia są nasze wynagrodzenia” – oburzają się kanadyjscy lekarze i żądają, aby środki przeznaczone na ich podwyżki przeznaczyć na promocję zdrowia i poprawę jakości leczenia chorych.


Wcześniej – 17 lutego br. ta sama grupa medyków zaprotestowała też przeciwko przeznaczeniu przez władze dodatkowych 500 mln USD na wynagrodzenia lekarzy – specjalistów. Podwyżki te nazywają “nieprzyzwoitymi” w sytuacji gdy brakuje pielęgniarek i są one przemęczone pracą w nadgodzinach, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo pacjentów.

Obecnie lekarze publicznej służby zdrowia w Kanadzie zarabiają rocznie średnio brutto 339 tys. dolarów kanadyjskich (ponad 260 tys. USD), a chirurdzy – równowartość prawie 355 tys. USD rocznie – wynika z danych Kanadyjskiego Instytutu Informacji Zdrowotnej z września 2017 r.


Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow