Chiny znalazły dowód na Wielki Potop, który dotknął Ziemię (FOTO)

By Dział: Historia Nauka i Odkrycia W popularnych | 4 sierpnia 2016

Chińscy uczeni cieszą się podwójnie, gdyż tym samym udało im się też potwierdzić naukowo, że pierwsza chińska dynastia Xia powstała 4 tys. lat temu, na co dotychczas nie było żadnych dowodów oprócz prastarej legendy – donosi “Science”.

A wszystko za sprawą znalezionych w Wąwozie Jishi 14-tu szkieletów dzieci zmiażdżonych przez potężne trzęsienie ziemi, które 1920 lat przed naszą erą zmiotło ich dom do wielkiej szczeliny w ziemskiej skorupie powstałej w wyniku tego kataklizmu. Dokładną datę tej katastrofy udało się ustalić na podstawie badania metodą radiowęglową.

Trzęsienie to było tak silne, że całkowicie zatamowało płynącą tamtędy trzecią co wielkości rzekę Azji – Żółtą Rzekę Huang-ho. Pozbawiona odpływu, zaczęła ona tworzyć gigantyczne jezioro. Trwało to przez 6-9 miesięcy, aż w końcu nagromadzone masy mody przerwały tamę i potężny żywioł runął w dół zalewając wszystko na swojej drodze na przestrzeni 2 tys. km.

Badanie szczeliny, w której znaleziono szkielety pokazało, że powódź ta przykryła znajdujące się w niej ludzkie szczątki typowym powodziowym błotem, które z upływem czasu zaschło i stwardniało.


Dwie rzeczy nie ulegają więc już teraz wątpliwości: na terenach tych już 4 tys. lat temu były ludzkie siedziby, które najpierw zniszczyło trzęsienie ziemi, a następnie pochłonęła powódź. Osady z tego kataklizmu mają grubość 20 m i leżą 50 m powyżej obecnego poziomu Huang-ho, co pokazuje jak straszliwy był to żywioł.

Z kolei wcześniejsze wykopaliska w oddalonym o 25 km regionie Lajia, znanym skądinąd z najstarszego na świecie makaronu pokazały, że słusznie jest on nazywany “chińskimi Pompejami”, gdyż znajdowane są tam stare artefakty zasypane przez wielkie trzęsienie ziemi.


Dlaczego obecne odkrycie jest dla Chińczyków takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że potwierdza ich mit o Wielkim Potopie, który miał się stać początkiem chińskiej cywilizacji. Teraz wiadomo, że musiała to być najstraszniejsza powódź jaka dotknęła świat w ciągu ostatnich 10 tys. lat.


Według chińskiej legendy tym, który “ostatecznie pokonał wody” poprzez ich osuszenie i zbudowanie kanałów był bohater imieniem Yu. “Zyskał tym samym boskie prawo do ustanowienia pierwszej w dziejach Chin dynastii Xia” – głoszą chińskie przekazy.

“Dotychczas nie było jednak żadnych naukowych dowodów na Wielki Potop” – mówi Reutersowi Wu Qinglong z Uniwersytetu w Nankinie. Obecne odkrycie wskazuje jednak, że początek dynastii Xia musiał przypaść kilka wieków później niż głosi legenda, ok. 1900 lat p.n.e., mniej więcej na przełomie epoki kamienia i brązu na terenach wzdłuż Żółtej Rzeki.

“Dowód na wielką powódź w połączeniu z legendą dostarcza nam kuszącej wskazówki, że dynastia Xia mogła istnieć naprawdę” – ocenia David Cohen z Narodowego Uniwersytetu Tajwanu. “Nawet z czysto geologicznego punktu widzenia to wielkie i intrygujące odkrycie” – przyznaje w BBC geomorfolog prof. David Montgomery z Uniwersytetu Stanu Waszyngton.

Część naukowców  będzie jednak zapewne nadal kwestionować istnienie dynastii Xia, uznając to za narosły przez wieki mit mający być ideologiczną podporą dla władzy chińskich cesarzy. Najstarsze źródła pisane, jakie uczonym udało się dotychczas odnaleźć pochodzą zaledwie z 450 r. p.n.e.

Dodajmy, że opowieść o Wielkim Potopie występuje w wielu starożytnych tradycjach, m.in. w biblijnym przekazie o Arce Noego, jak i w starych tekstach hinduskich. W czasach prehistorycznych wielkie powodzie z pewnością miały miejsce kiedy wraz z końcem ostatniej epoki lodowcowej ok. 10 tys. lat p.n.e. masy lodu i śniegu zaczęły gwałtownie topnieć podnosząc poziom wód na Ziemi.

szkielety_Chiny

Czytaj też: Odkryto, która cywilizacja jest najstarsza na Ziemi

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow