Zaskakujący sondaż: antyimigracyjne propozycje Trumpa najbardziej popierają… imigranci!

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 19 sierpnia 2016

Opublikowany w piątek w USA sondaż przynosi zaskakujące wyniki. Nikt nie spodziewał się tak silnego poparcia imigrantów dla propozycji przedstawionych niedawno przez republikańskiego kandydata w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa.

Przypomnijmy, że zaproponował on, aby każda osoba ubiegająca się o wizę imigracyjną w USA była poddawana specjalnemu “testowi ideologicznemu”, w którym musi odpowiedzieć na pytanie, czy podziela amerykański system wartości, m.in. w zakresie swobód religijnych, pluralizmu, tolerancji oraz praw kobiet i gejów.

Dodatkowo sprawdzana byłaby aktywność kandydata na portalach społecznościowych oraz przeprowadzane rozmowy z jego znajomymi i rodziną. Kandydat musiałby też na głos zadeklarować, że zgadza się, iż Stany Zjednoczone są w konflikcie ideologicznym z radykalnym islamem.

Okazuje się, że zwolennikami takich rozwiązań jest aż 61 proc. imigrantów, z czego ponad połowa popiera je “zdecydowanie”. Przeciwnych jej jest tylko 29 proc. imigrantów, w tym tylko 12 proc. – “zdecydowanie”.


Wśród pełnoletnich dzieci imigrantów poparcie to jest jeszcze wyższe – 64 proc., a tylko 26 proc. z nich jest temu przeciwnych. To nawet o 2 punkty więcej niż wynosi poparcie dla tych propozycji Trumpa wśród całego amerykańskiego elektoratu (62 proc.). Podobnie wysokie jest poparcie wśród imigrantów w trzecim pokoleniu.

Równie zaskakujący jest stosunek większości imigrantów do zaproponowanego przez Trumpa czasowego zakazu imigracji z krajów, które znane są z rozprzestrzeniania terroryzmu. Okazuje się, że propozycję tę popiera 52 proc. imigrantów, a tylko 39 proc. jest jej przeciwnych.


Wśród dzieci imigrantów wprowadzenie zakazu popiera natomiast aż 68 proc., a przeciwników jest tylko 22 proc. Również w tym przypadku jest to poparcie aż o 9 punktów wyższe niż wśród ogółu Amerykanów.


Z kolei propozycję Trumpa aby Stany Zjednoczone zaprzestały wspierania przemian demokratycznych i rządów prawa w innych krajach poparła aż połowa imigrantów (49 proc.), gdy w skali całego elektoratu popiera ją tylko 42 proc. Amerykanów.

Imigranci bardziej niż ogół Amerykanów popierają też proponowaną przez Trumpa ścisłą współpracę z Rosją w walce z Państwem Islamskim. Chce tego 73 proc. imigrantów i 66 proc. ich dzieci, gdy w skali całego kraju poparcie dla tej propozycji wynosi 64 proc.

Sondaż został przeprowadzony przez Morning Consult w dniach 16-17 sierpnia na grupie 2001 osób posiadających prawa wyborcze. Dopuszczalny błąd statystyczny wynosi 2 proc.

Czytaj także: Trump szykuje się do porażki? „Wybory sfałszowane!”

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow