Achtung! Panzer! Czołgi zaorały ulice Kijowa (FOTO, WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna Ciekawostki | 19 sierpnia 2016

Jak wiadomo drogi na Ukrainie od lat są w stanie agonalnym. Ukraińska armia najwyraźniej postanowiła je dobić – wysłała czołgi, które bez litości zaorały asfalt na ulicach Kijowa ćwicząc przed zapowiedzianą na 24 sierpnia defiladą z okazji Dnia Niepodległości.

Służba komunalna Kijowa “Kijewawtodor” doznała wstrząsu i opublikowała na Facebooku protest. “Asfaltowa nawierzchnia na niektórych odcinkach ulic została poważnie zniszczona. W jakim stanie są linie telekomunikacyjne biegnące pod ulicami możemy się tylko domyślać” – pisze służba prasowa przedsiębiorstwa.

“W wyniku elementarnego niedbalstwa i braku profesjonalizmu, pomimo zapewnień, że sprzęt wojskowy będzie poruszał się na lawetach albo na zabezpieczonych gumowymi nakładkami gąsienicach, jesteśmy zmuszeni skonstatować, że ulice stolicy ucierpiały. Nasze wysiłki włożone w remont ulic i dróg naszego miasta okazały się daremne” – czytamy w komunikacie.

Kijow_parada2


Biorąc pod uwagę, że Kijów czekają jeszcze trzy takie przejazdy czołgów – dwie kolejne próby i właściwa defilada – służby komunalne przewidują, że ze świeżo położonego asfaltu niewiele po tym wszystkim zostanie.

“Wolimy nawet nie myśleć, co się stanie ze stołecznymi ulicami po tych trzech przejazdach. Pozostaje nam tylko to udokumentować i liczyć straty” – pisze z goryczą służba komunalna Kijowa.


Naszym zdaniem, mieszkańcy Kijowa nie powinni się jednak martwić. Przecież jak podawaliśmy wcześniej za ukraińskimi mediami – szefem Agencji Drogowej Ukrainy ma zostać nasz dawny minister transportu Sławomir Nowak z PO. On na pewno temu zaradzi i “jakoś to się odbuduje”.


Kijow_parada3

Tymczasem wojskowa parada w Kijowie oburzyła także ukraińskich wolontariuszy. Twierdzą oni, że z jej powodu ogołocono ze sprzętu całe zaplecze frontu w Donbasie i w razie rosyjskiego ataku zabraknie czołgów do jego odpierania. W odpowiedzi minister obrony zapewnia, że tuż po defiladzie czołgi i pojazdy bojowe wrócą na front.

Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości w Kijowie ma ochraniać rekordowa liczba 6 tys. policjantów – zapowiedziała szefowa policji Chatia Dekanoidze. “Policjanci ćwiczą z wojskiem, żeby potem na defiladzie było wiadomo, gdzie kto ma stać” – wyjaśniła.

Okazuje się jednak, że całe to kosztowne “defiladowe zadęcie” władz jest głęboko obojętne dla zdecydowanej większości Ukraińców. Z kwietniowego sondażu kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii wynika, że Dzień Niepodległości uważa za ważne święto tylko 20 proc. społeczeństwa – podaje ukraiński portal Podrobnosti.

Za “prawdziwe” święto uznawana jest Wielkanoc (81 proc.) i Boże Narodzenie (78 proc.). Natomiast o stosunku Ukraińców do ich drugiego święta państwowego – Dnia Konstytucji – aż strach wspominać. Szacunkiem darzy je… 5 proc. badanych.

Dodajmy, że dni świąteczne na Ukrainie to także Dzień Jedności Ukrainy, Dzień Zwycięstwa, Dzień Flagi Narodowej, Dzień Kozactwa Ukraińskiego (Dzień Obrońcy Ukrainy), Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy, a poza militarnymi jeszcze Święto Pracy, Dzień Kobiet, Nowy Rok oraz z religijnych – poza wspomnianymi – jeszcze Malanka, Pokrow i Dzień św. Mikołaja.

Poza świętami zdarzają się też, oczywiście, dni robocze. A tak wyglądała próba parady w Kijowie:

Wracając natomiast do ukraińskich dróg to aż trudno uwierzyć, że jeszcze cokolwiek – oprócz czołgów – jest w stanie nimi jeździć. Pisaliśmy o tym niedawno w artykule Ukraińska droga przez mękę. Poziom zniszczeń: 97 proc.

Natomiast, żeby nie być posądzonymi o stronniczość odnotujmy, że oranie asfaltu przez defilujące czołgi to nie tylko specjalność ukraińska. Od lat są w tym dobrzy także inni nasi wschodni sąsiedzi – Białoruś i Rosja. To np. zdjęcie z ulicy w rosyjskiej Samarze:

Rosja_asfalt_czolgi

Zobacz więcej o czołgach rosyjskich i ukraińskich: Kryzys w rosyjskiej armii? Żadnego nowego sprzętu na defiladzie oraz Tyle zostało z ukraińskiego czołgu w Donbasie. Wjechał na minę (WIDEO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow