Ile pieniędzy ma Bill Gates? Ustanowił kolejny rekord bogactwa

By Dział: Gospodarka i Pieniądze W popularnych | 22 sierpnia 2016

Tylko jednego dnia – 19 sierpnia br. – założyciel Microsoftu zarobił kolejne 680 mln USD i to bynajmniej nie na oprogramowaniu i komputerach. Ile w takim razie wynosi łączny majątek najbogatszego człowieka świata? Najnowsze dane podaje Bloomberg.

Według agencji, prywatny majątek Billa Gatesa przekroczył właśnie poziom 90 mld USD. W ostatni piątek jego wartość znacznie podskoczyła po tym jak na giełdach ostro poszły w górę akcje dwóch firm, w których miliarder ulokował część swojego kapitału.

Chodzi o Canada National Railway Company – największą sieć kolejową w Ameryce Północnej i Ecolab Inc. – koncern specjalizujący się w tworzeniu technologii energetycznych i wodnych. Kontrolowany przez Gatesa holding Cascade Investment ma w nich odpowiednio 12,96 proc. i 9,75 proc. udziałów.

Tak więc największy biznesmen świata po raz kolejny pobił własny rekord bogactwa, a jego majątek wynosi tyle, ile 0,5 proc. PKB całych Stanów Zjednoczonych.


W opublikowanym 1 marca br. rankingu najbogatszych ludzi świata magazynu “Forbes” 60-letni założyciel Microsoftu po raz kolejny zajął pierwsze miejsce, zresztą już po raz 17-ty w ciągu ostatnich 22 lat. Wtedy jednak dziennikarze podawali, że jego majątek zmniejszył się przez rok o 4,2 mld USD i wynosi “tylko” 75,8 mld USD.

Przypomnijmy, że Bill Gates odszedł ze stanowiska szefa Microsoftu w 2008 r. i obecnie uczestniczy w zarządzaniu tą korporacją tylko jako “skromny” doradca dyrektora generalnego ds. technicznych. “W przyszłym roku zmieniam pracę i dobrze byłoby mieć wreszcie dyplom uniwersytecki, który mógłbym wpisać do CV” – powiedział przed wtedy, wznawiając studia na Harvardzie.


Z kolei założona w 1994 r. przez niego i jego żonę Melindę fundacja – Bill & Melinda Gates Foundation – jest największą na świecie organizacją charytatywną wspierającą rozwój opieki zdrowotnej, edukację i walkę z głodem na świecie.


“W komputerach dostrzegłem to, czego inni nie potrafili zobaczyć. I zabrałem się do nich w odpowiedniej chwili. Wiele czytałem jako dziecko, ciężko pracowałem nad sobą. Kto wie, jaki wpływ miały te czynniki?” – tłumaczył kiedyś swój sukces Bill Gates w rozmowie z “Forbesem”.

“Jeżeli urodzisz się biedny, to nie twoja wina. Ale jeśli umrzesz biedny, to jest już twój błąd” – uważa najbogatszy człowiek świata.

Zobacz także: Tak się mieszka w Moskwie za ponad 10 mln USD (FOTO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow