Ukraina ma własne rakiety taktyczne! “Lepsze od rosyjskich” (FOTO)

By Dział: Armia i Wojna Nauka i Odkrycia W popularnych | 26 sierpnia 2016

Ukraińska armia przeprowadziła w piątek udane próby rakiet manewrujących własnej konstrukcji, które znacznie przewyższają skuteczność rakiet rosyjskich – poinformował szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandr Turczynow.

“Testy rakietowe potwierdziły, że w odróżnieniu od rakiet rosyjskich, naszymi można kierować. Dlatego są one o wiele bardziej skuteczne i precyzyjnie trafiają w cel” – oświadczył Turczynow po zakończeniu prób na poligonie.

Według niego, bardzo ważny etap praktycznego testowania ukraińskich rakiet został zakończony “niezwykle pomyślnie”. Oprócz prób z rakietami, które rozpoczęto w marcu br., przetestowano też systemy kierowania ogniem rakietowym, które również zostały stworzone przez konstruktorów ukraińskich.

Rakiety te mają służyć m.in. do stworzenia przez Ukrainę własnej tarczy mającej chronić kraj przed rosyjskim atakiem. Wiadomo, że Ukraina rozpoczęła także testy rakiety “Neptun” przeznaczonej do zwalczania okrętów.


Opracowały ją biura konstrukcyjne “Łucz” w Kijowie i “Jużnoje” w Dniprze (d. Dniepropietrowsk), które niegdyś skonstruowało rosyjską rakietę balistyczną “Szatan”. Produkcją mają się zająć m.in. zakłady “Motor Sicz” w Zaporożu, które wcześniej wypuszczały m.in. silniki i turbiny do rosyjskich samolotów i okrętów.

Ukraiński program rakietowy utrzymywany jest w ścisłej tajemnicy, do mediów przedostają się tylko ogólne informacje. Wiadomo m.in., że do produkcji rakiet nie są wykorzystywane żadne rosyjskie komponenty – wszystko ma wytwarzać rodzimy przemysł zbrojeniowy.


Część ekspertów podejrzewa, że ukraińskie rakiety produkowane w ramach programu “Olcha” mogą być udoskonaloną wersją rosyjskich rakiet “Smiercz”.


ukrainskie_rakiety1

Czytaj także: Rosyjska broń hipersoniczna zachwiała nuklearną równowagą! Nie ma przed nią obrony

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow