Znany ukraiński rockman: “Podlasie i Łemkowszczyzna będą ukraińskie”. Problem z główką?

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 26 sierpnia 2016

Jurij Żurawiel – lider i wokalista popularnej ukraińskiej grupy rockabilly z Równego “Ot Vinta”, znany m.in. z tego, że za propagowanie ludobójców z UPA nie został wpuszczony na koncert do Przemyśla udowodnił, że całkowicie zasłużył na ten “szlaban”.

W wywiadzie dla ukraińskiego portalu regionalnego “Dzerkalo Kołomyi” ten wybitny polityczny umysł podzielił się swoją wizją naszego regionu za kilkadziesiąt lat.

“Jestem przekonany, że w latach 50-ch naszego stulecia Krym, Kubań, Podlasie i Łemkowszczyzna będą ukraińskie. Na tych naszych terenach ponownie rozkwitnie kultura oparta na ukraińskim folklorze. To będzie wybuchowa mieszanka, którą potem będą naśladować wszystkie kraje” – snuje swoją wizję wspaniałej banderowskiej przyszłości ukraiński muzyk.

Przypomnijmy, że oprócz tego, że śpiewa Żurawiel zamieszcza też w internecie swoje prace plastyczne, w których pełno jest symboliki banderowskiej, pojawił się tam nawet portret największego z ukraińskich ludobójców – Romana Szuchewycza, mającego na rękach krew co najmniej 120 tys. polskich dzieci i kobiet z Wołynia.


Kiedy za te jego “dokonania” prezydent Przemyśla Robert Choma nie zgodził się aby Żurawiel ze swoim zespołem wystąpił 2 lipca br. w tym mieście “Gazeta Wyborcza” grzmiała: “W Przemyślu kibole dyktują warunki władzy”. Nieważne, że koncert miałby się odbyć na tydzień przed rocznicą wołyńskiego ludobójstwa.

Na szczęście na razie swój upowski folklor rockman Żurawiel może szerzyć tylko wśród własnych rodaków, ale na pewno nie u nas. Może też pomarzyć o wdrażaniu swoich “wybuchowych mieszanek kulturalnych” na Krymie i Kubaniu, nawet we Władywostoku.


Natomiast na Podlasiu i “łemkowszczyźnie” spróbujemy jakoś przez najbliższe 40 lat przeżyć bez wzruszających dźwięków ukraińskich gęśli i wyszywanych soroczek jako obowiązkowego stroju dziatwy szkolnej. Będzie oczywiście ciężko, a i dla kultury europejskiej to straszliwy cios, ale może jakoś jednak się z tego podniesie?


Czytaj także: To ma być „wzajemne przebaczenie”? Na Ukrainie odsłonięto nowy pomnik zbrodniarza Bandery (WIDEO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow