UE: Koncern Apple musi oddać Irlandii gigantyczną sumę! Płacili za niskie podatki…

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 30 sierpnia 2016

Chodzi o równowartość 14,5 mld USD. Nawet dla tak wielkiego producenta iPhonów i oprogramowania jest to suma olbrzymia – równowartość niemal 40 proc. rocznego zysku netto tej firmy w 2014 r.

Zdaniem Komisji Europejskiej, irlandzki rząd udzielał koncernowi Apple Inc. nielegalnych ulg podatkowych i powinien teraz zażądać zwrotu tych pieniędzy wraz z odsetkami.

“Państwa członkowskie UE nie mogą przyznawać ulg podatkowych wybranym firmom. To nielegalne w świetle prawa Unii Europejskiej” – oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, cytowana przez Associated Press.

Według niej, prowadzone przez 3 lata śledztwo potwierdziło, że Irlandia udzielała Apple takich ulg przez wiele lat, w związku z czym płacone przez tę firmę podatki od jej dochodów w Europie spadły z 1 proc. w 2003 r. do zaledwie 0,0005 proc. w roku 2014. Tymczasem pozostałe firmy w Irlandii płacą 12 proc. podatku.


Irlandzki rząd zaprzecza jakoby udzielał preferencyjnych warunków podatkowych koncernowi Apple Inc. “Stanowisko rządu irlandzkiego jest takie, że zapłacone zostały wszystkie należne podatki i państwo nie udzielało tej firmie żadnej pomocy finansowej. Irlandia nie targuje się z podatnikami” – głosi oświadczenie władz w Dublinie.

Minister finansów Irlandii Michael Noonan zapowiedział, że po uzyskaniu akceptacji rządu zaskarży decyzję Komisji Europejskiej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. “Apple jest w Irlandii od 1980 r. i zatrudnia tysiące ludzi w mieście Cork” – podkreślił minister.

W Irlandii Apple zatrudnia 5,5 tys. osób. Firma nie uważa jakoby naruszyła przepisy, a jej prezes Tim Cook również zapowiada odwołanie się od decyzji Komisji Europejskiej.


Przypomnijmy, że wcześniej Komisja karała już w podobny sposób inne firmy, w tym “Starbucks” i “Fiat”. One także złożyły odwołania. Podobne postępowanie trwa w sprawie firmy “Amazon”. Kara wymierzona Apple jest jednak rekordowa w całej historii.

Czytaj także: Gigantyczna kara dla producentów ciężarówek

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow