Znaleziono najstarszy ślad życia na Ziemi! Ile ma lat?

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 1 września 2016

Uczeni są przekonani, że to co znaleźli na Grenlandii jest najstarszym śladem życia na naszej planecie. Kiedy Ziemia przestała być ognistym piekłem bombardowanym asteroidami i stała się miejscem, gdzie mogły się pojawić żywe organizmy?

Jak donosi “Nature”, znalezione przez uczonych niewielkie ślady na skałach mające rozmiar 1-4 cm to stromatolity – skamieniałe kolonie dawnych bakterii – sinic. Mają 3,7 mld lat. Te, które znajdowano wcześniej w południowej Afryce i Australii miały niecałe 3,5 mld lat. Po obecnym odkryciu życie na naszej planecie stało się więc “starsze” o 220 mln lat.

“To dowodzi, że Ziemia 3,7 mld lat temu przestała być piekłem. Stała się miejscem, na którym mogło rozkwitnąć życie” – mówi prof. Allen Nutman, który jest przekonany, że jego obecne odkrycie zostanie ostateczne potwierdzone przez inne środowiska naukowe.

Według stanu obecnych badań, Ziemia powstała ok. 4,5 mld lat temu. Życie mogło pojawić się 500 mln lat później, kiedy planeta przestała być bombardowana potężnymi asteroidami. Niektóre z nich mogły mieć nawet 1000 km szerokości, a ich uderzenia mieszały ziemskie warstwy i powodowały, że gotowały się oceany.


Rozwój żywych organizmów, na początku w wodzie, umożliwiła powłoka ozonowa i ziemskie pole magnetyczne, zmniejszając natężenie promieniowania ultrafioletowego i kosmicznego. Wtedy to wysokoenergetyczne reakcje chemiczne doprowadziły do powstania samoreplikujących się cząsteczek – uzyskały one zdolność do powielania samych siebie.

Czytaj także: Chiny znalazły dowód na Wielki Potop, który dotknął Ziemię (FOTO)

Reporters.pl


Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow