W Hiszpanii 91-letni staruszek od 55 lat sam buduje katedrę (FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 1 września 2016

To właśnie jest potęga ludzkiego ducha i wiary. Justo Gallego Martínez nie jest architektem, ani inżynierem. Mimo to od 1961 r. zupełnie sam buduje wielki kościół w swojej rodzinnej wsi Mejorada del Campo na przedmieściach Madrytu.

Nie korzysta z żadnych dotacji, nie prosi nikogo o pieniądze, nie korzysta z dźwigu. Nie ma też żadnego projektu inżynierskiego. “Wszystko jest w mojej głowie. Nie jestem architektem, ani kamieniarzem, nie mam żadnego przygotowania zawodowego” – przyznaje pan Martinez.

“Ale przeczytałem wiele książek o świątyniach i zamkach i one pomogły mi rozpocząć pracę” – wyjaśnia. Trochę wzorował się na Bazylice Św. Piotra w Rzymie, trochę na Białym Domu w Waszyngtonie, trochę na różnych hiszpańskich kościołach.

Hiszpania_kosciol3


Martinez buduje na ziemi, którą odziedziczył po rodzicach. Nie ma oficjalnego pozwolenia na budowę. Dlatego miejscowa diecezja katolicka do dziś nie chce uznać budowanego obiektu za kościół. Staruszkowi – byłemu mnichowi – to w ogóle nie przeszkadza, dalej robi swoje.

Jako 10-letni chłopiec w czasie wojny domowej w Hiszpanii był świadkiem jak komuniści rozstrzeliwali księży i plądrowali kościoły. Od tego czasu nie uznaje władzy socjalistów.


Hiszpania_kosciol6


Z zakonu trapistów musiał odejść kiedy okazało się, że jest chory na gruźlicę i dalsze przebywanie w klasztornych murach groziłoby mu szybką śmiercią. Ślubował wtedy, że jeśli wyzdrowieje sam zbuduje kościół. Wyzdrowiał i dotrzymuje obietnicy. Swoją świątynię chce poświęcić Matce Bożej z Pilar.

Powierzchnia budowanej świątyni ma prawie 5 tys. m kw. Wysokość kopuły – 40 metrów. Pod kościołem zbudował kryptę, a obok przylegający kompleks mniejszych kaplic, cel klasztornych i bibliotekę.

Hiszpania_kosciol4

Do budowy wykorzystuje materiały z recyklingu i odpady budowlane, które dostarcza mu pobliska cegielnia. Kolumny zrobił m.in. ze starych beczek po benzynie. Czasem, kiedy już zupełnie nie może sobie poradzić z jakimś problemem budowlanym, płaci z własnych oszczędności za fachową ekspertyzę.

W podniesieniu dźwigarów kopuły pomogło mu jego 6-ciu bratanków. Czasem pojawi się jakiś wolontariusz. Fachowcy, którzy przyjeżdżają oglądać kościół mówią, że w jego architekturze są pomieszane różne style. Czasem wytykają nieprofesjonalne rozwiązania. Ale jakie to ma w tej sytuacji znaczenie?

Hiszpania_kosciol5

Na szczęście miejscowe władze miały na tyle rozumu, żeby panu Martinezowi nie przeszkadzać. Ktoś uznał, że jest to świetna atrakcja turystyczna i nawet ulicę, przy której powstaje katedra nazwano imieniem Antoniego Gaudiego – słynnego hiszpańskiego architekta, projektanta pięknego kościoła Sagrada Familia w Barcelonie.

Codziennie, oprócz niedziel, staruszek rozpoczyna pracę o 6-tej rano i pracuje przez 10 godzin. 91-letni mężczyzna wie, że może nie skończyć swojej katedry przed śmiercią. Ale nie przestaje budować nawet na jeden dzień.

Hiszpania_kosciol1

Czytaj także: 98-letnia Australijka robi na drutach swetry dla pingwinów ratując je przed śmiercią (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow