Nowy bombowiec strategiczny Chin! Amerykańskie B-2 nie mają szans? (WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna Nauka i Odkrycia W popularnych | 2 września 2016

Chiny rozpoczęły prace nad nowym typem bombowca strategicznego, który nie będzie miał sobie równych w tej kategorii – donosi “Global Times”, powołując się na dowódcę Sił Powietrznych chińskiej armii Ma Xiaotiana.

Chiński generał zapewnia, że nowy bombowiec, zdolny do przenoszenia głowic jądrowych i konwencjonalnych znacznie zwiększy możliwości dokonywania przez Chiny uderzeń dalekiego zasięgu. Nie chce jednak ujawnić żadnych innych szczegółów tego projektu. “Sami zobaczycie to w przyszłości” – mówi tajemniczo.

Eksperci przypominają, że już w ubiegłym roku na wyposażenie armii Chin wszedł bombowiec strategiczny nowego typu H-6K, który Chińczycy niedawno wysłali demonstracyjnie w rejon spornego Morza Południowochińskiego.

Jednak H-6K – choć stanowi poważny skok technologiczny w rozwoju chińskiego lotnictwa bojowego i może atakować np. cele w Australii – ma wiele mankamentów. Choć naszpikowano go nowoczesną awioniką, czujnikami i urządzeniami pokładowymi, nie jest niewidoczny dla radarów, a jego aerodynamika ustępuje bombowcom amerykańskim.


Ponadto maszyna ta ma silniki rosyjskiej produkcji i faktycznie jest w dużym stopniu zbudowana na bazie rosyjskiego bombowca strategicznego z lat 50-ch Tu-16 “Badger”. Nowy chiński bombowiec nie będzie już miał tych wszystkich wad.

Pekin prawdopodobnie postawił sobie ambitny cel stworzenia samolotu nowocześniejszego niż amerykańskie “latające skrzydła” B-1 “Lancer” czy niewidoczny dla radarów B-2 “Spirit”, mogącego jednak zabierać na pokład więcej pocisków DH-20 typu cruise i bomb niż słynny amerykański B-52 “Stratofortress”, który dziś jest już przestarzały.


Jest to więc chińska odpowiedź na amerykańskie plany rozpoczęcia przez koncern Boeing produkcji nowego typu niewidocznych dla radarów bombowców, które byłyby tańsze od dotychczasowych.


Tymczasem w Stanach Zjednoczonych coraz większym echem odbija się skandal wokół najnowszej wersji myśliwca wielozadaniowego piątej generacji F-35 zbudowanego przez koncern Lockheed Martin.

W czasie testów w przeprowadzonych przez Pentagon w ubiegłym tygodniu okazało się, że budowany przez 10 lat myśliwiec, na który USA i kraje NATO przeznaczyły już łącznie prawie bilion dolarów, może zostać w ogóle wycofany z produkcji.

“Ten projekt jest na ścieżce wycofania z dostaw” – oświadczył czołowy ekspert Pentagonu Michael Gilmore. Jego zdaniem, myśliwiec ten stwarza poważne ryzyko, że nie będzie zdolny do walki przy użyciu wszystkich swoich niezwykle skomplikowanych sensorów, systemów i uzbrojenia.

Okazuje się bowiem, że F-35 ma za małą ładowność, jest za wolny i zbyt słabo manewruje w porównaniu z innymi myśliwcami opierając się wyłącznie na swoich zaawansowanych systemach komputerowych i potencjalnej niewidoczności dzięki technologii stealth.

A tak wygląda w akcji amerykański bombowiec B-2. Czy przegra rywalizację ze swoim chińskim odpowiednikiem?

Czytaj także: USA mają nową superbroń: działo elektromagnetyczne! Railgun ocali świat przed Rosją (WIDEO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow