Dwa “książkowe rekordy”: kto czyta najwięcej, a kto najdłużej nie zwraca książek?

By Dział: Ciekawostki Społeczeństwo W popularnych | 5 września 2016

Wyniki pewnie niejednego zaskoczą. Okazuje się, że to nie Europejczycy, ani Amerykanie czytają najwięcej. Pod względem czasu przeznaczonego na książki Azjaci biją nas na głowę. Które narody są najbardziej oczytane i jak na tym tle wypadają Polacy?

Według Światowego Rankingu Kultury NOP, najbardziej oczytanym krajem są Indie – ich mieszkańcy poświęcają na lekturę średnio 10,7 godz. tygodniowo. Na drugim miejscu znalazła się Tajlandia – 9,4 godz., na trzecim Chiny – 8 godz., na czwartym Filipiny – 7,6 godz., na piątym Egipt – 7,5 godz. i dopiero na szóstym najlepszy z krajów Europy, Czechy – 7,4 godz.

Polska z wynikiem 6,5 godz. znalazła się na 13-tym miejscu – tyle zresztą wynosi też średnia dla świata. O wiele wyżej znaleźliśmy się w rankingach słuchania radia i surfowania po Internecie dla rozrywki – w obu zajęliśmy 7-me miejsce. W oglądaniu telewizji mamy 16-te miejsce na świecie.

Najwięcej czasu przed telewizorem spędzają mieszkańcy Tajlandii (22,4 godz., Polacy – 15,9 godz.), przed Internetem – Tajwańczycy (12,6 godz., Polacy – 10,6 godz.), a największymi miłośnikami radia są Argentyńczycy (20,8 godz., Polacy – 12,5 godz.).


Wracając jednak do czytelnictwa, warto odnotować jeszcze jeden rekord, a mianowicie w przetrzymywaniu książek z biblioteki, który padł właśnie w USA. Pobił go prof. Larry Murdock, który po 60 latach zwrócił do Biblioteki Publicznej w Linton książkę “Ćmy żyjące na błotach Limberlost”, którą wypożyczył w 1956 r., kiedy miał 8 lat.

Takie przywiązanie do tej akurat książki można chyba tłumaczyć tym, że prof. Murdock jest entomologiem specjalizującym się właśnie w ćmach. Już jako mały chłopiec interesowałem się owadami. Może teraz ta książka zainteresuje inne dzieci” – mówi.


Za tak długie przetrzymywanie książki profesor musiał jednak zapłacić karę w wysokości 436,44 USD. Mimo to uważa, że postąpił słusznie. Dodajmy, że wcześniejszy rekord przetrzymywania książki również należał do Amerykanina. Niejaki James Phillips zwrócił bibliotece Uniwersytetu Dayton książkę “Historia Krucjat” po prawie 50 latach.


Czytaj także o innym rekordzie, który pobito w Indiach: Niesamowite: 50 mln drzew w ciągu 24 godzin!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow