Dziwne ostrzeżenie amerykańskiego banku: “Prawdopodobnie żyjemy w Matrixie”

Klienci wielkiego Bank of America Merrill Lynch otrzymali z niego niepokojący komunikat: “Z prawdopodobieństwem od 20 do 50 proc. ludzkość żyje już w Matrixie, to znaczy świat, który uważamy za “realny”, w rzeczywistości jest modelem komputerowym” – podaje Business Insider.

“Wielu uczonych, filozofów i czołowych biznesmenów jest przekonanych, że ludzkość żyje już w wirtualnym świecie, stworzonym przy pomocy komputera. Dowodem na to jest fakt, że zbliżamy się do chwili kiedy pojawią się fotorealistyczne trójwymiarowe symulatory, w których miliony ludzi mogą wchodzić ze sobą w interakcję” – czytamy w komunikacie.

“Jest więc w pełni możliwe, że przyszłe cywilizacje mogą odtworzyć świat swoich przodków za pomocą komputera” – cytuje Business Insider komunikat amerykańskiego banku, sugerując, że to właśnie my możemy być takim sztucznie stworzonym komputerowym światem.

Bank of America Merrill Lynch przywołuje opinię znanego biznesmena Elona Muska, założyciela korporacji PayPal, SpaceX i Tesla Motors, który wierzy, że ludzie istnieją jedynie w grze komputerowej innej cywilizacji oraz astrofizyka Neila deGrasse Tysona, który jest przekonany, że cały Wszechświat jest tylko komputerowym modelem.


Bank cytuje też czołowego szwedzkiego filozofa Niklasa Boströma, który w pracy “Czy żyjemy w komputerowym symulatorze?” twierdzi, że rzeczywistość, którą postrzegamy, jest jedynie symulacją, której nie jesteśmy świadomi.

“Jeśli możliwe jest stworzenie wiernej symulacji całej cywilizacji, albo nawet całego Wszechświata, przy pomocy wystarczająco potężnego komputera, a symulowani ludzie mogą doświadczać świadomości, to duża liczba takich symulacji stworzonych przez zaawansowane cywilizacje sprawia, że jest bardzo prawdopodobne, iż my żyjemy w jednej z nich” – uważa uczony.


Jego zdaniem, przynajmniej jedno z trzech twierdzeń musi być prawdziwe: 1. Żadna cywilizacja nigdy nie osiągnie poziomu technologicznego, który umożliwiłby jej stworzenie symulowanych rzeczywistości 2. Żadna cywilizacja, która osiągnęłaby takie możliwości, nie stworzy dużej liczby symulowanych rzeczywistości. 3. Każda istota o doświadczeniach podobnych do naszych, prawie na pewno żyje w symulacji.


W tej sytuacji jest oczywiste, że nigdy nie mamy szansy się dowiedzieć, który z tych scenariuszy jest prawdziwy. “Konsekwencje wynikające dla inwestorów z tych opublikowanych przez bank wniosków nie są jasne” – podsumowuje Business Insider.

Czytaj także: Odkryto piątą siłę natury! Teoria Wielkiej Unifikacji pokaże nam świat zupełnie inny niż znamy?

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow