Silne trzęsienie ziemi na skutek wybuchu jądrowego! “Użyć wszelkich środków by to powstrzymać”

By Dział: Armia i Wojna Katastrofy | 9 września 2016

Trzęsienie ziemi o silne 5,3 stopnia w skali Richtera wstrząsnęło w piątek rano Koreą Północną po tym jak kraj ten przeprowadził najsilniejszą w swojej historii podziemną detonację jądrową. Świat z przerażeniem patrzy na szaleństwo komunistycznego reżimu w Phenianie.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości ok. 10 km, 11 km od miasta Sungjibaegam na północnym wschodzie kraju, gdzie znajduje się poligon jądrowy Korei Północnej.

Sejsmolodzy są przekonani, że nie było to naturalne trzęsienie ziemi tylko skutek wybuchu jądrowego. “Fala wstrząsów spowodowana eksplozją jest inna niż w przypadku zwykłego trzęsienia ziemi. Na tej podstawie jesteśmy pewni, że były to trzęsienie wywołane sztucznie” – ocenia geofizyk Rafael Abreu ze Służby Badań Geologicznych USA.

Na podstawie siły wstrząsów ekspert Jeffrey Lewis z Instytutu Middlebury ocenił moc zdetonowanego ładunku na 20-30 kiloton, czyli więcej niż w przypadku bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę w 1945 r. – podaje Reuters. Niewykluczone, że tym razem była to bomba wodorowa.


Była to więc największa z 5-ciu dotychczasowych prób atomowych w historii Korei Północnej. Po poprzedniej eksplozji w styczniu br. wstrząsy były dwa razy słabsze. Podobnego zdania są władze Japonii i Korei Południowej.

Komunistyczne władze w Phenianie potwierdziły, że przeprowadziły udany test “miniaturowej głowicy nuklearnej w celu obrony przed sankcjami nałożonymi na kraj przez wrogie elementy”. Korea Północna ma więc już głowice jądrowe, które jest w stanie umieścić na rakietach balistycznych dalekiego zasięgu.


Przypomnijmy, że w tym roku Korea Północna przeprowadziła całą serię prób takich rakiet, wystrzeliwując je m.in. w kierunku Morza Japońskiego. Za swój program rakietowo – nuklearny ONZ nałożyła na reżim Kim Dzong Una sankcje gospodarcze.


“To maniakalna bezmyślność” – oceniła samobójcze działania władz w Phenianie prezydent Korei Południowej Park Geun-hye, która natychmiast zadzwoniła do Baracka Obamy, aby zastanowić się co robić w obecnej sytuacji. Oboje zgodzili się, że “trzeba użyć wszelkich dostępnych środków” aby powstrzymać to szaleństwo.

Z kolei o zagrożeniu ze strony Korei Północnej dla Japonii poinformował minister obrony tego kraju Tomomi Inada. Prezydent USA zapowiedział “poważne konsekwencje” dla Phenianu i zapewnił, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko aby zapewnić bezpieczeństwo swoich sojuszników w Azji.

Z kolei szef dyplomacji Chin – dotychczas najbliższego sojusznika Korei Północnej – oświadczył, że jego kraj zdecydowanie sprzeciwia się próbom nuklearnym Korei Północnej i wezwał ją aby przestała zagrażać pokojowi w regionie.

Chińska agencja państwowa Xinhua nazwała próbę jądrową “niemądrą”, ale jednocześnie podkreśliła, że również rozmieszczenie przez Koreę Południową systemów antyrakietowych USA zachwiało równowagą strategiczną w regionie.

Czy amerykański system antyrakietowy THAAD jest w stanie obronić Koreę Południową przed atakiem jądrowym ze strony sąsiada z północy? Czytaj o tym w artykule: Rakietowe starcie” na Dalekim Wschodzie! Moskwa i Pekin wściekłe.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow