Putin zapowiedział koniec zbrojeń! “Tłuste lata się skończyły”

Rosja przegrała wyścig zbrojeń? Władimir Putin wylał kubeł zimnej wody na głowy kierownictwa rosyjskiego przemysłu obronnego przyzwyczajonego do coraz większych zamówień państwowych. Już od 2017 r. wydatki na zbrojenia mają zacząć spadać.

“Przestawcie się na cywilną produkcję, bo tłuste lata dla przemysłu obronnego się skończyły. Bylebyście nie zaczęli produkować zwykłych patelni” – oświadczył rosyjski przywódca w czasie wizyty w zakładach zbrojeniowych “Spław” w Tule, gdzie produkowane są m.in. wyrzutnie rakietowe “Grad”, “Smiercz” i “Tornado”.

W tym roku poziom modernizacji rosyjskiej armii powinien wynieść 50 proc., do 2020 r. wskaźnik ten powinien dojść do 80 proc., ale potem masowe zbrojenia mają się zakończyć. “Takiej skali zamówień dla przemysłu obronnego jak dotychczas już nie będzie” – cytuje oświadczenie rosyjskiego prezydenta “Kommersant”.

W tej sytuacji – zdaniem Putina – zakłady zbrojeniowe powinny rozpocząć produkcję cywilną i podwójnego przeznaczenia dla medycyny, energetyki, lotnictwa i informatyki, jednak – jak podkreślił – przestawienie się produkcję zwykłych artykułów gospodarstwa domowego “jest niedopuszczalne”.


Koordynacją przestawiania produkcji zbrojeniowej na cywilną ma się zająć komisja rządowa ds. zastępowania importu – zapowiedział rosyjski prezydent. Zakłady, które pójdą tą drogą, mają otrzymywać 50-procentowe ulgi podatkowe od nowego asortymentu, który będą sprzedawać na rynku – zapowiada “Moskowskij Komsomolec”.

Z kolei “Niezawisimaja Gazieta” podaje przykład Andrieja Pankratowa – dyrektora Zakładów Chemicznych Aleksino w Obwodzie Tulskim, dostarczających proch dla wojska, który właśnie uruchomił w nich produkcję farb i lakierów, a nawet zajął się sprzedażą kawioru.


“Kommersant” przypomina też, że w latach 90-ch zakłady “Spław” zamiast wyrzutni rakietowych “Grad” wypuszczały na rynek butle gazowe, które z powodzeniem sprzedawano do Niemiec.


Dodajmy, że jeszcze w kwietniu br. w czasie tzw. “gorącej linii” z obywatelami Putin zapewniał, iż władze nie będą zmniejszać zamówień dla przemysłu obronnego. Teraz spodziewana dziura w budżecie Rosji kazała najwyraźniej władzom na Kremlu zrezygnować z dużej części swoich militarnych ambicji.

Czytaj o tym więcej: Rosja na finansowym dnie. Dochody budżetu najniższe od 20 lat. A jeśli cena ropy spadnie to…

Tegoroczne wydatki wojskowe rosyjskiego budżetu wynoszą 3,14 biliona rubli (niecałe 50 mld USD), czyli 4 proc. rosyjskiego PKB, z czego 1 bilion przeznaczono na produkcję nowego uzbrojenia.

Zobacz także: Rosyjska broń hipersoniczna zachwiała nuklearną równowagą! Nie ma przed nią obrony

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow