Ukraińscy deputowani oskarżyli Saakaszwilego o działalność mafijną

By Dział: Polityka Przestępczość i Terror | 12 września 2016

Deputowani rządzącej na Ukrainie koalicji oskarżyli byłego prezydenta Gruzji, a obecnie gubernatora Odessy Micheila Saakaszwilego o cały szereg przestępstw gospodarczych i skierowali na niego doniesienie do Prokuratury Generalnej.

Deputowani Nikołaj Kniażyckij, Aleksandr Pinzenik i Aleksandr Drozdik z Frontu Narodowego oraz Dmitrij Gołubow z Bloku Petro Poroszenki zarzucają znanemu politykowi szereg przestępstw dotyczących Odeskich Zakładów Portowych.

Saakaszwili miał według nich miał jakby bezprawnie utrudniać pracę tych zakładów, fałszować dokumenty, nadużyć stanowiska służbowego i świadomie składać fałszywe doniesienia o popełnieniu przestępstwa. Jego działania miały spowodować straty budżetu Ukrainy w wysokości 6,5 mld hrywien w wyniku zaniżenia ceny prywatyzacji odeskiego przedsiębiorstwa.

Deputowanych miał zaalarmować wicedyrektor odeskich zakładów Nikołaj Szczurikow. “Micheil Saakaszwili stworzył zorganizowaną grupę przestępczą z udziałem funkcjonariuszy ukraińskiego Biura Antykorupcyjnego” – twierdzo deputowany Drozdik.


To właśnie dlatego ukraińscy politycy postanowili złożyć doniesienie nie do tego biura, a do Prokuratury Generalnej. “Chcemy uniknąć próby ukrycia tych przestępstw przez Biuro Antykorupcyjne” – wyjaśnia polityk. Zgodnie z ukraińskim prawem Prokuratura Generalna ma teraz 24 godziny na podjęcie decyzji o formalnym wszczęciu śledztwa.

W całej sytuacji najbardziej zdumiewające jest to, że właśnie Saakaszwili zawsze występował na Ukrainie jako główny antykorupcyjny szermierz. Z drugiej strony wiadomo, że od dawna ma on ostry konflikt z politykami Frontu Narodowego, w tym szczególnie z szefem MSW Arsenem Awakowem. Obaj politycy wiele razy oskarżali się wzajemnie o korupcję.


Dodajmy, że wcześniej to Saakaszwili oskarżył wicedyrektora Szczurikowa o korupcję na sumę 90 mln USD przy zawieraniu kontraktów na zakup gazu, w wyniku czego prokuratura wszczęła śledztwo. Szczurikow i deputowani twierdzą, że oskarżenia te są fałszywe.


Prywatyzowane Odeskie Zakłady Portowe są niezwykle łakomym kąskiem, na który ostrzy sobie zęby kilka rywalizujących ze sobą na Ukrainie grup oligarchicznych, powiązanych z różnymi politykami.

Czytaj także: Największy przekręt w historii Ukrainy! Malwersacje na gigantyczną skalę z udziałem Austrii

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow