Isla, Ava, Mia i Poppy, czyli nowy brytyjski harem Mohammeda

By Dział: Ciekawostki Społeczeństwo W popularnych | 12 września 2016

Myślicie, że najpopularniejsze angielskie imiona to John i Mary? Błąd. Te imiona przestały właśnie istnieć. Za to różne odmiany Mohammeda idą jak burza.

Owszem, przez 500 lat John i Mary były najpopularniejszymi imionami na Wyspach Brytyjskich – obliczył brytyjski portal genealogiczny Ancestry, który przeanalizował 34 mln metryk urodzenia z lat 1530-2005. Teraz… nie ma ich nawet w pierwszej setce najpopularniejszych imion nadawanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii! Można powiedzieć, że praktycznie przestały istnieć.

Jakie jeszcze imiona występowały najczęściej przez ostatnie pół tysiąca lat, a jakie są najpopularniejsze dziś? Z metryk urodzenia wynika, że dziewczynkom, oprócz Mary, najczęściej nadawano w tym czasie imiona Elizabeth, Sarah, Margaret i Ann. Chłopcom – oprócz Johna – William, Thomas, George i James.

Teraz nagle wszystko się zmieniło. Dziewczynkom w 2015 r. najczęściej nadawano imię Amelia, a na kolejnych miejscach znalazły się Olivia, Emily, Isla i Ava. W pierwszej 10-tce znalazły się też Ella, Jessica, Isabella, Mia i Poppy.


Wśród chłopców na pierwszym miejscu jest Oliver, a po nim Jack, Harry, George i Jacob, zaś na kolejnych miejscach – Charlie, Noah, William, Thomas i Oscar. Co ciekawe, na 12-ym miejscu jest Muhammad, na 29-ym Mohammed, a na 68-ym Mohammad.

Mary zaczęła tracić na popularności już w latach 20-ch ubiegłego wieku, a John trzymał się jeszcze do lat 70-ch, ale i on w końcu odpadł z wyścigu. Harry i William nadal plasują się wysoko głównie chyba dzięki popularności brytyjskich książąt.


Największe skoki w rankingu imion zalicza jednak Emma. Jeszcze w latach 30-ch XIX w. była ona na 7-mym miejscu, na początku XX w. spadła poniżej 50-ej pozycji, w 1970 r. wywindowała się nagle na 2 miejsce, a obecnie jest dopiero na 57-ym.


Na szczęście nazwiska są bardziej stabilne – od 500 lat najczęstsze to Smith, Jones i Williams.

Czytaj także: W Wielkiej Brytanii chłopcy mogą przychodzić do szkoły w spódniczkach

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow