4 zapierające dech animacje. Jak mali jesteśmy we Wszechświecie, inna planeta zamiast Księżyca i upadek asteroidy (WIDEO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 14 września 2016

To z pewnością najlepsza animacja z dotychczasowych, która pomaga nam uzmysłowić sobie wielkość Ziemi i Układu Słonecznego wobec całego Wszechświata.

W naszej Galaktyce, czyli Drodze Mlecznej, są setki miliardów gwiazd, z których niemal każda ma co najmniej jedną krążącą dookoła niej planetę. Za kilka miliardów lat nasza Galaktyka zderzy się z sąsiednią, czyli Andromedą.

Tzw. Laniakea, czyli supergromaga galaktyk, z których jedną jest nasz Układ Słoneczny, zawiera ok. 100 tys. galaktyk i ma średnicę 500 mln lat świetlnych. A całkowita liczba takich supergromad w obserwowanym Wszechświecie to ok. 10 milionów – szacują uczeni. Czyli niezliczone niezliczone miliardy galaktyk i trudna do wyobrażenia liczba gwiazd takich jak Słońce i planet takich jak Ziemia.

Wieloświat – Multiversum, czyli zbiór wszelkich możliwych wszechświatów z innymi prawami fizyki i czasoprzestrzeni, w tym tak zwanych wszechświatów równoległych, jest na razie naukową hipotezą opartą na teorii kwantowej, zgodnie z którą wszystko co może się zdarzyć, zdarza się na pewno w którejś z odnóg rzeczywistości.


Kolejna animacja pozwala nam uzmysłowić sobie istotę tzw. czarnych dziur, czyli tak potężnego nagromadzenia masy, że zatrzymuje ona czas i światło, zakrzywia przestrzeń i gdzie jest niemal nieskończona grawitacja. Gdyby ścisnąć Słońce do rozmiarów jednego miasta, albo Ziemię do wielkości orzecha otrzymalibyśmy taką właśnie czarną dziurę.


Teraz animacja nieco lżejsza, pokazująca co byśmy widzieli z Ziemi, gdyby zamiast Księżyca w tej samej odległości od nas była inna planeta naszego Układu Słonecznego.

I na koniec animacja katastroficzna z Discovery Channel – symulacja uderzenia wielkiej asteroidy w Ziemię. Ta animacja ma już ponad 5 lat, ale nadal robi duże wrażenie, a przede wszystkim budzi grozę.

Czytaj także: Odkryto piątą siłę natury! Teoria Wielkiej Unifikacji pokaże nam świat zupełnie inny niż znamy?

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow