Ukraina, Rosja i Białoruś na dnie światowego rankingu zdrowia! Gorzej niż Korea Północna i Syria. A Polska? (RANKING)

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 24 września 2016

Ten najbardziej profesjonalny na świecie lekarski ranking prestiżowego pisma medycznego “The Lancet” mówi o zdrowiu w 188 krajach wszystko – szczegółowa ocena dokonywana jest aż w 35 dziedzinach, na podstawie 230 wskaźników zatwierdzonych przez ONZ.

W każdej z nich można dostać maksymalnie 100 punktów, im mniej – tym gorszy wynik. Na końcu wszystkie punkty są sumowane. Właśnie opublikowano ranking za rok 2015.

Wzięto w nim pod uwagę m.in. śmiertelność noworodków, nadwagę, picie alkoholu i palenie papierosów, zachorowalność na AIDS, gruźlicę, choroby zakaźne i niezakaźne, malarię, zapalenie wątroby, śmierć i rany odniesione w wypadkach, klęskach żywiołowych, w wojnach, w wyniku przemocy, liczbę samobójstw, planowanie rodziny, stan higieny, zanieczyszczenie wody i powietrza i cały szereg innych wskaźników, które decydują o zdrowiu.

Okazuje się, że najzdrowszym krajem świata jest Islandia, która zdobyła 85 punktów na 100 możliwych. Na kolejnych miejscach – ze zbliżonym wynikiem – znalazły się Singapur, Szwecja, Andora i Wielka Brytania. Najbardziej niezdrowe kraje świata to Republika Środkowoafrykańska (20 pkt – 188 miejsce), Somalia i Sudan Południowy (po 22 pkt) oraz szereg innych państw Afryki.


Najciekawsza jest jednak inna część tabeli: 116 miejsce – Korea Północna, 117 – Syria, 118 – Ukraina, 119 – Rosja i 120 – Białoruś. Rosję, Ukrainę i Białoruś wyprzedziły też zdecydowanie Tadżykistan, Kazachstan, Azerbejdżan, Turkmenistan i Uzbekistan, które “załapały się” do pierwszej setki.

Polska z 72-ma punktami znalazła się na miejscu 39-tym. Najgorsze oceny dostaliśmy w dziedzinie popełnianych samobójstw (39 pkt), planowania rodziny (41 pkt), palenia papierosów (45 pkt), zanieczyszczenia powietrza najbardziej toksycznymi cząsteczkami PM2,5 (48 pkt), nadwagi (50 pkt), picia alkoholu (54 pkt), higieny (56 pkt) i chorób niezakaźnych (58 pkt).


Najlepiej – na 100 punktów – oceniono w Polsce niską śmiertelność w wyniku klęsk żywiołowych, brak malarii, chorób tropikalnych i wojen, co niekoniecznie jest zasługą naszej służby zdrowia. Na 99 pkt wyceniono poziom naszych szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce, a na 97 pkt stan urządzeń sanitarnych.


Na fatalny wynik zdrowotny Rosji bardzo duży wpływ ma przede wszystkim picie alkoholu (zaledwie 7 pkt). Na Ukrainie jest pod tym względem niewiele lepiej (8 pkt), ale zdecydowanie najgorzej na świecie – na Białorusi (0 pkt!). Najwięcej palą… w Kiribati (13 pkt) oraz w Grecji i Bułgarii (po 23 pkt).

Najbardziej zanieczyszczone powietrze (narażenie na PM2,5) mają Egipt, Arabia Saudyjska i Katar – po 8 pkt. Kraje o największej przemocy to Salwador, Honduras i Gwatemala. A wojna miała, oczywiście, decydujący wpływ na wynik Syrii, Afganistanu, Iraku, Libii, Pakistanu, Ukrainy i całego szeregu krajów afrykańskich.

Najbardziej “samobójcze kraje” to Mongolia (19 pkt), Litwa (20 pkt), Białoruś i Rosja (po 21 pkt), Zimbabwe (23 pkt) i Korea Południowa (25 pkt).

Czytaj także: Jak się nie obżerać? Genialnie prosty darmowy trick terapeutki z LondynuRewolucja w walce z rakiem? Morskie bakterie polują na chore komórki!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow