Chiny uruchomiły “Oko Nieba”. Cel: wykryć obcą cywilizację

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 25 września 2016

Najpotężniejszy radioteleskop jaki stworzyła ludzkość uruchomiono dziś w Chinach i od razu odebrał on sygnał z odległości 1351 lat świetlnych od Ziemi. Chińczycy są pewni, że nawiążą kontakt z obcą cywilizacją.

Radioteleskop “Tianyan”, czyli “Oko Nieba” ma średnicę 500 m i powierzchnię wielkości 30 boisk piłkarskich. Jego czułość jest dwukrotnie większa niż 305-metrowego radioteleskopu amerykańskiego w Obserwatorium Arecibo w Portoryko, a prędkość obliczeniowa nawet 10-krotnie większa.

Żeby radioteleskop prawidłowo działał, w promieniu 5 kilometrów musi panować absolutna cisza radiowa. To właśnie dlatego umieszczono go w okrągłej dolinie w górskim regionie prowincji Kuejczou, wysiedlając jednocześnie z całej okolicy prawie 10 tys. ludzi i usuwając milion metrów sześciennych skał.

Potężne urządzenie jest zbudowane z 4.450 aluminiowych trójkątnych paneli. Łączna masa jego luster wynosi 11 tys. ton. Budowano go przez 5 lat wydając na ten cel 185 mln USD i dodatkowo 270 mln USD na budowę nowych domów i rekompensaty finansowe dla wysiedlonych mieszkańców. Budowę skończono w lipcu br.


Angielska nazwa radioteleskopu to FAST – Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope. Jego głównym celem jest badanie fal grawitacyjnych i radiowych z odległych gwiazd i galaktyk, wykrywanie neutralnego wodoru w Drodze Mlecznej i odkrycie praw rozwoju Wszechświata, ale przede wszystkim – wykrycie sygnałów obcych cywilizacji.

“Teoretycznie jeśli takie cywilizacje istnieją, powinny wysyłać sygnały radiowe podobne do tych, które pochodzą z pulsarów” – mówi Qian Lei – astronom Chińskiej Akademii Nauk. Już pierwszego dnia – w czasie testowego uruchomienia – “Oko Nieba” odebrało sygnał z pulsara odległego od Ziemi o 1351 lat świetlnych – podaje telewizja CCTV. Teraz jest on analizowany.

Nie wiadomo, czy Chińczykom uda się wykryć obcą cywilizację, ale parę kolejnych Nobli za odkrycia astronomiczne z pewnością mają już w kieszeni. Radioteleskop – gigant ma się także stać atrakcją turystyczną, podobnie jak jego zdetronizowany brat w Portoryko. Na pobliskiej górze budowana już jest infrastruktura dla turystów.


Dodajmy, że 10 dni temu Chiny umieściły też na orbicie swoją drugą już stację kosmiczną – “Tiangong 2”. Ma ona służyć eksperymentom technicznym i medycznym, a także celom militarnym. W ciągu najbliższych lat Chiny zamierzają też wysłać własną misję na Marsa.

Zobacz także: 4 zapierające dech animacje. Jak mali jesteśmy we Wszechświecie, inna planeta zamiast Księżyca i upadek asteroidy (WIDEO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow