Rosja przyznała, że sfałszowała dane o zestrzeleniu Boeinga w Donbasie (WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna Katastrofy | 26 września 2016

Totalna kompromitacja Kremla. Pod presją niezależnych analiz Ministerstwo Obrony w Moskwie przyznało na konferencji prasowej, że jego informacje o rzekomym ukraińskim myśliwcu, który miał jakoby zestrzelić nad Donbasem malezyjskiego Boeinga były fałszywe.

Według rosyjskiego dowództwa, “właśnie odnalazły się” nieznane dotychczas dane z radarów, na których w chwili katastrofy w pobliżu Boeinga nie ma żadnego ukraińskiego samolotu, a malezyjska maszyna leci zupełnie innym kursem niż rosyjskie władze podawały wcześniej.

Tym samym Kreml faktycznie potwierdził, że materiały, które tuż po katastrofie 17 lipca 2014 r. opublikował i rozpowszechnił na cały świat były sfałszowane, chociaż oczywiście otwarcie Ministerstwo Obrony w Moskwie nie przyznaje się do świadomego fałszerstwa.

Według niezależnych analityków z agencji śledczej Bellingcat, którzy dokładnie przeanalizowali dostarczone wcześniej przez Rosję dane, na konkretnych przykładach widać, że sfałszowała ona także zdjęcia satelitarne i dane o trasie ruchu rosyjskiej wyrzutni “Buk”, z której zestrzelono Boeinga.


Dzisiaj rosyjskie Ministerstwo Obrony mówi już zupełnie co innego. W szczególności potwierdza, że w pobliżu malezyjskiego samolotu nie było żadnych innych samolotów i obiektów. Nieprawdziwe okazały się także wcześniejsze informacje Kremla o tym, że przed katastrofą Boeing znacznie zszedł z prawidłowego kursu.

Przypomnijmy, że w zestrzelonym nad Donbasem malezyjskim samolocie pasażerskim zginęło 298 osób – wszyscy na pokładzie, głównie obywatele Holandii. Według śledztwa “Bellingcat”, rakietę wystrzeliła znajdująca się w dyspozycji separatystów rosyjska wyrzutnia “Buk” z 53 Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej w Kursku.


W sierpniu 2015 r. międzynarodowy zespół śledczy odnalazł szczątki pocisku typu “Buk”. W październiku 2015 r. również holenderski urząd ds. bezpieczeństwa ogłosił wyniki własnego śledztwa, według których samolot “został zestrzelony przez wyprodukowany w Rosji pocisk “Buk”.


Czytaj także: Rosyjskie myśliwce nad Donbasem!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow