“Deep Mind” groźniejsze niż broń jądrowa! Zamieni nas w biologiczne nośniki

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 29 września 2016

Wkrótce ludzie staną się jedynie biologiczną platformą do noszenia cyfrowego super-intelektu – ostrzega Elon Musk, szef koncernu kosmicznego SpaceX i Tesla Motors.

Zdaniem miliardera, programisty, fizyka i ekonomisty w jednej osobie, projekt stworzenia stworzenia sztucznej inteligencji, wyposażonej także w emocje, jest dla ludzkości groźniejszy niż broń jądrowa. Podobnego zdania jest coraz więcej informatyków, inżynierów i etyków.

Tymczasem czołowe światowe kompanie technologiczne i internetowe – Google, IBM, Microsoft, Amazon i Facebook – ogłosiły właśnie o połączeniu swoich wysiłków w celu stworzenia sztucznego cyfrowego super-mózgu, przewyższającego swoimi możliwościami mózg ludzki i posiadającego emocje – podaje BBC.

Niewykluczone, że wkrótce do projektu przyłączy się także koncern Apple. W ramach programu “Partnerstwo dla sztucznego intelektu” opracowywany już jest kodeks etyczny oraz projekty przepisów prawnych gwarantujących sztucznej inteligencji prawo do życia i regulujących jej relacje z ludźmi.


“To początek historycznej współpracy, która zadecyduje o tym jaki wpływ będzie miał sztuczny intelekt na ludzi i społeczeństwa” – zapewnia szef działu badawczego Microsoft. Podobnego zdania jest specjalistka ds. etyki IBM Francesca Rossi i Mustafa Suleyman – twórca działu “Deep Mind” w Google, w którym 250 programistów buduje sztuczne sieci neuronowe.

Z kolei Demis Hassabis z “Deep Mind” poinformował niedawno, że jego zespół pracuje obecnie nad sztucznym hipokampem, czyli odpowiednikiem znajdującego się w płacie skroniowym kory mózgowej człowieka układu odpowiedzialnego głównie za pamięć, uczenie się i orientację przestrzenną, ale także za emocje.


Tymczasem pierwsze urządzenia oparte na sztucznej inteligencji są już stosowane w smartfonach w postaci asystentów głosowych i jako wirtualni rozmówcy. Sztuczny intelekt stworzony w ramach “Deep Mind” wygrał też w tym roku m.in. z mistrzem świata w grze Go. Sieci neuronowe pokonują też ludzi w innych grach, dowodząc swojej wyższości w tej dziedzinie.


Na razie jednak nie udało się stworzyć sieci neuronowej, która potrafiłaby grać w wiele gier jednocześnie, tak jak potrafi to mózg ludzki. Prawdopodobnie jest to jednak tylko kwestią czasu. Nie ulega wątpliwości, że połączenie wysiłków największych światowych korporacji informatycznych zdecydowanie przyspieszy prace nad sztuczną inteligencją.

Pytanie, czy kiedy cyfrowy super-mózg, przewyższający mózg człowieka i wyposażony w emocje już powstanie, następnym “racjonalnym” krokiem nie będzie pomysł używania ciał ludzkich tylko do jego przenoszenia.

Czytaj także: Koszmar! Roboty do uprawiania seksu zastąpią ludzi (FOTO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow