Małpy wiedzą, że ludzie się mylą! Zdumiewający eksperyment psychologów (WIDEO)

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia W popularnych | 7 października 2016

Portal “Science” publikuje film z zabawnego eksperymentu, który może jednak okazać się wielkim przełomem w postrzeganiu przez nas zwierząt.

Psycholodzy z Duke University w Północnej Karolinie postanowili zbadać reakcję małp na zdarzenia pokazywane im na specjalnie przygotowanych nagraniach. Przed ekranem sadzano po kolei 14 szympansów, 7 orangutanów i 9 bonobo (szympansy karłowate), a połączona z komputerem kamera dokładnie śledziła ruchy ich gałek ocznych.

Na filmie dwóch aktorów, z których jeden jest przebrany za King Konga, odgrywa prostą scenkę: człowiek trzyma kamień, podbiega do niego King Kong, który mu go brutalnie wyrywa z ręki. Człowiek okazuje, że jest bardzo wzburzony, chce odzyskać kamień.

King Kong chowa jednak swoją zdobycz pod jednym z dwóch identycznych pudełek, a człowiek widzi, pod którym. Potem King Kong wygania człowieka z pokoju i pod jego nieobecność przekłada kamień pod drugie pudełko. Człowiek wraca i chce odzyskać swoją własność, wyciąga rękę w stronę pudełek i… tu właśnie następuje kluczowy moment eksperymentu.


Otóż gałki oczne badanych małp kierują się w tym momencie nie na pudełko, pod którym wiedzą, że jest ukryty kamień, tylko na to, gdzie wiedzą, że go nie ma. Małpy zdają sobie bowiem sprawę, że człowiek nie widział zamiany miejsc i słusznie przewidują, że będzie błędnie szukał kamienia nie tam gdzie trzeba.

Innymi słowy małpy rozumieją, że ktoś – w tym przypadku człowiek – może się mylić. Nasze gałki oczne w takim eksperymencie zareagowałyby dokładnie tak samo.


Z 30 badanych małp 22 patrzyły w tym momencie na szukającego człowieka (8-miu najwyraźniej niezbyt to interesowało). Z tych 22 aż 17 spojrzało na pudełko, pod którym nie było kamienia. Eksperyment powtórzono, tym razem aż na 40 małpach i uzyskano jeszcze wyższy wynik.


Dlaczego ten eksperyment jest taki ważny? Otóż dlatego, że dotychczas uczeni sądzili, iż tylko człowiek jest zdolny do postrzegania i rozumienia błędów w myśleniu i zachowaniu innych ludzi.

Tymczasem okazuje się, że również małpa jest w stanie spojrzeć na daną sytuację z wyprzedzeniem, że ma świadomość, iż człowiek nie wie tego, co ona wie i dlatego popełni błąd. Jest więc zdolna do analizowania sytuacji z punktu widzenia innej istoty i rozumienia jej intencji.

“Zdolność do myślenia o myślach i emocjach innych osób jest sercem wszystkich ludzkich zachowań społecznych, naszych form komunikacji, współpracy i kultury. Dzieci rozwijają tę zdolność między 4 a 5 rokiem życia” – przypomina psycholog Christopher Krupenye pracujący na Duke University.

“U podstaw tej umiejętności leży nasze zrozumienie, że działania innych zależą nie tylko od tego jaka jest rzeczywistość, ale też od ich przekonań co do tej rzeczywistości, nawet jeśli są fałszywe” – dodaje uczony, który przeprowadził ten eksperyment wspólnie z Fumihiro Kano z japońskiego Uniwersytetu w Kioto.

“Małpy są niezwykle inteligentne. Ale myślę, że większość ludzi zdecydowanie nie docenia zdolności poznawczych także wszystkich innych zwierząt” – przyznaje Krupenye. Badając małpy zamierza on ustalić, jakie aspekty ludzkiej psychiki są unikalne tylko dla nas, a które z nimi dzielimy.

Zobacz także: Miły i jaki mądry! Orangutan buduje z klocków LEGO (WIDEO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow