Szpiegostwo “a la russe”. Służby Putina podsłuchiwały się nawzajem przy pomocy… samowara z logo FSB!

By Dział: Przestępczość i Terror W popularnych | 7 października 2016

Zdumiewającą metodę inwigilacji zastosowała Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji, aby podsłuchiwać kierownictwo rywalizującego z nią Komitetu Śledczego FR – donosi rosyjski dziennik “Kommersant”.

Aby podsłuchiwać szefa Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Wewnętrznego tego Komitetu gen. Michaiła Maksimienkę funkcjonariusze FSB podarowali mu na urodziny samowar elektryczny z logo Federalnej Służby Bezpieczeństwa, w którym zamontowano “pluskwę”.

Maksimienko okazał się jednak zbyt starym wyjadaczem, żeby dać się nabrać na takie numery. Po pewnym czasie “rozkuł”, że w samowarze zamontowany jest podsłuch i postanowił wykorzystać to do dezinformowania swoich przeciwników – pisze gazeta.

W tym celu zainscenizował w gabinecie rozmowę ze swoim zastępcą Aleksandrem Łamonowem, rzucając mimochodem, że “te 500 tysięcy, które nam dali, leżą u mnie w sejfie. Z tego trzeba dać 200 tys. Kramarowi”.


W ten sposób podsłuchiwany chciał sprowokować FSB do przeprowadzenia rewizji w jego gabinecie, co zakończyłoby się wielkim skandalem, gdyż w sejfie nie miał oczywiście żadnych pieniędzy. Jednak tym razem FSB nie dała się nabrać na taki numer i czekała cierpliwie dalej, inwigilując Maksimienkę innymi sposobami.

Ponieważ jednak Maksimienko nie od razu połapał się, że “samowar go podsłuchuje” FSB udało się nagrać wcześniej inną jego rozmowę – tym razem autentyczną – z generałem Denisem Nikandrowem, wiceszefem Komitetu Śledczego w Moskwie.


Wynikało z niej, że w jednej ze spraw o wymuszanie wielkiego haraczu od właścicielki luksusowej restauracji w Moskwie Nikandrow celowo zmienił śledczego, żeby chronić zamieszanych w to trzech rosyjskich mafiozów – Zacharija Kałaszowa ps. “Szakro Młody”, Eduarda Romanowa i Andrieja Koczujkowa ps. “Italianiec”.


W końcu po roku śledzenia generał Maksimienko został aresztowany w połowie lipca br, a wraz z nim Łamonow i Nikandrow. Oskarżono ich o korupcję polegającą na przyjęciu miliona dolarów w zamian za zastosowanie w śledztwie łagodniejszej kwalifikacji przestępstw dokonanych przez mafię.

Czytaj także: W Moskwie policja prowadzi dom publiczny dla pedofilów!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow