Koniec zasiłków w Niemczech! Po socjal nie ma już sensu tam jechać?

By Dział: Społeczeństwo | 7 października 2016

Niemcy wprowadzą prawo drastycznie ograniczające dostęp obywateli innych państw Unii Europejskiej do świadczeń socjalnych w tym kraju, aby ratować samorządy przed utratą miliardów euro – zapowiedzieli urzędnicy rządu Angeli Merkel cytowani przez Reutersa.

Nowa ustawa ma uprawniać obywateli innych państw UE, którzy przebywają na terenie Niemiec, ale nie pracują, do otrzymania świadczeń z opieki społecznej i zasiłków dla bezrobotnych dopiero po upływie 5 lat od chwili osiedlenia się w tym kraju.

Dotychczas aby uzyskać takie uprawnienia wystarczyło 6 miesięcy pobytu w Niemczech – takie orzeczenia wydał sąd federalny w latach 2015 i 2016. W praktyce – biorąc pod uwagę masowy napływ imigrantów – oznaczałoby to szybkie bankructwo niemieckich samorządów, których nie stać na takie świadczenia.

Niemiecka kanclerz ma nadzieję, że ograniczając prawa do zasiłków dla obcokrajowców powstrzyma spadek poparcia dla swojego centroprawicowego rządu oraz rosnącą popularność eurosceptycznej i antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec. Niemiecki rząd ma się zająć projektem nowej ustawy w nadchodzącym tygodniu. Potem trafi ona do parlamentu.


Jak tłumaczą urzędnicy w Berlinie, nowe prawo ma skłonić tych, którzy przenieśli się do Niemiec aby aktywnie szukali pracy zamiast żyć z zasiłków. Według danych statystycznych, tylko 100 tys. spośród miliona imigrantów, którzy przybyli do Niemiec w ubiegłym roku, znalazło stałe zatrudnienie.

Przypomnijmy, że według najnowszych danych Niemieckiej Agencji Pracy, zasiłki społeczne w Niemczech pobierało w połowie br. prawie 6 mln obywateli, a w kolejce po nie stały setki tysięcy kolejnych imigrantów.


Czytaj także: Liczba imigrantów biorących zasiłki podwoiła się! Nie pracują. Ile udźwignie niemiecki socjal?


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow