Sceny jak z Hitchcocka! Stada kompletnie pijanych szpaków sparaliżowały ruch

By Dział: Ciekawostki | 10 października 2016

Kierowcy jadący austriacką autostradą A2 między Inzersdorfem a Vösendorfem hamowali przerażeni kiedy na ich samochody runęły nagle z nieba tysiące szpaków – donosi The Local.

Ptaki pikowały niczym kamikaze, wbijając się w auta, a te które nie trafiały roztrzaskiwały się o jezdnię, powodując gigantyczny zator. Na autostradzie utworzył się wielokilometrowy korek. Dobrze, że nie doszło do żadnego wypadku, ale wielu pasażerów doznało szoku.

“To było jak scena z jakiegoś horroru” – opowiada jedna z kobiet. W takich sytuacjach ludziom przychodzą w pierwszej chwili do głowy najdziwniejsze wyjaśnienia: Apokalipsa? Katastrofa naturalna? Masowy ptasi protest?

Powiadomieni o tym zdumiewającym zdarzeniu ornitolodzy początkowo w ogóle nie potrafili wytłumaczyć o co chodzi. Dopiero bardziej szczegółowe badania wykazały, że szpaki są kompletnie pijane!


Wszystko wskazuje, że nażarły się gdzieś dużej ilości sfermentowanych jagód, zawierających alkohol. Potem straciły orientację w czasie padającego deszczu i w panującej mgle “zeszły z kursu” akurat nad autostradą.

Tymczasem austriackie media przypomniały sobie, że nie jest to już pierwszy taki przypadek w tym kraju. W 2006 r. wielkie stado pijanych jemiołuszek walnęło z rozpędu w blok mieszkalny w Wiedniu. Wtedy też przyczyną były sfermentowane jagody.


“U nas ptaki często latają “na bańce”, szczególnie jesienią, kiedy są na zmianę przymrozki i odwilże i jagody szybciej fermentują” – przyznawała dwa lata temu w rozmowie z “National Geographic” ornitolog z Kanady Meghan Larivee.


“Czasem któreś stado trochę z tym przesadzi i ma problemy z koordynacją. Ale im samym pewnie się wtedy wydaje, że wywijają niesamowite akrobacje” – dodaje uczona.

A stojący w korku na autostradzie kierowcy, którzy zdążyli już ochłonąć z pierwszego wrażenia żartowali, że ptaki również powinno się ścigać za “latanie w stanie upojenia alkoholowego”. No tak, piłeś – nie leć. Ale teraz przynajmniej wiadomo skąd się wzięło powiedzenie “nawalony jak szpak”…

Czytaj także: Małpy wiedzą, że ludzie się mylą! Zdumiewający eksperyment psychologów (WIDEO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow