Europa ma nowe wyzwanie: jak zrobić, żeby krowy nie bździły? (FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 11 października 2016

To nie żart. Władze Danii wdrożyły za grube pieniądze program badawczy mający powstrzymać krowy przed czkaniem i puszczaniem bąków. Ale nie chodzi bynajmniej o podniesienie poziomu ich kultury osobistej.

Problem w tym, że krowy wydalają do atmosfery olbrzymie ilości metanu, który przyczynia się do wzrostu szkodliwego efektu cieplarnianego. Z wyliczeń wynika, że krowy na spółkę z owcami wydalają kilka razy więcej tego związku niż wszystkie samochody, elektrownie i fabryki.

Uczeni obliczyli też, że stado złożone z 200 krów produkuje rocznie tyle gazów cieplarnianych ile powstaje w wyniku spalenia 21,4 tys. litrów benzyny. To tyle ile spala minivan na dystansie 5 tys. km. Dodajmy, że metan jest dla atmosfery znacznie groźniejszy niż zwykły dwutlenek węgla CO2.

Duńskie Ministerstwo Środowiska wymyśliło więc, że trzeba wyhodować specjalną odmianę trawy, po której krowom nie będzie się odbijać, ani nie będą one puszczać gazów. Przeznaczono na ten cel ponad 2 mln USD. Nowa trawa produkowana wspólnie z międzynarodową kompanią nasienniczą DLF ma być o wiele bardziej lekkostrawna – donosi Berlingske.


Dzięki nowej “supertrawie” krowy zaczną też dawać więcej mleka – zapewnia minister Esben Lunde Larsen. Przy okazji duńscy uczeni stwierdzili, że wbrew powszechnemu przekonaniu, krowy wydalają o wiele więcej metanu kiedy im się odbija niż w wyniku puszczania gazów z drugiej strony.

Aby się o tym przekonać w Argentynie, gdzie masowo hodowane krowy są odpowiedzialne za emisję aż 30 proc. gazów cieplarnianych, zamontowano na nich specjalne pojemniki magazynujące metan.

krowy1


Wcześniej pojawiały się już różne pomysły ograniczenia wpływu bydła na efekt cieplarniany. Na przykład w 2014 r. brytyjscy uczeni zaproponowali aby… ludzkość zaczęła jeść mniej mięsa. Pomysł raczej utopijny.

Z kolei Niemcy wynaleźli krowią tabletkę, a Australijczycy szczepionkę mającą zmniejszyć liczbę bakterii produkujących metan w krowim żołądku. Nie okazało się to skuteczne. Krowy i owce jak czkały, tak czkają nadal. Tak więc jedyna nadzieja w nowej “supertrawie”.

Czytaj także: Festiwal psiego mięsa w Chinach. Torturowane lepiej smakują… (FOTO 18+)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow