Władze Ukrainy zabroniły Polsce pokazywania filmu “Wołyń”!

By Dział: Historia Polityka Społeczeństwo W popularnych | 17 października 2016

Zapowiedziany na wtorek 18 października pokaz filmu “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego przez Instytut Polski w Kijowie został odwołany pod presją ukraińskich władz.

O odwołaniu projekcji poinformowała dyrektor Instytutu Ewa Figel. “Na decyzję tę wpłynęły zalecenia ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych” – przyznaje polska dyplomatka.

Przypomnijmy, że pokaz miał się odbyć w stołecznym kinie “Kijów”. Miał być na nim obecny zarówno reżyser, jak i liczni goście zaproszenie przez Instytut Polski, w tym wielu Ukraińców. Po projekcji planowano także dyskusję.

Tymczasem MSZ Ukrainy wysłał do Ambasady RP w Kijowie pismo, w którym “usilnie zaleca” stronie polskiej odwołanie tej imprezy “ze względu na porządek publiczny”. W języku dyplomatycznym takie “usilne zalecenie” to nic innego jak zakaz.


“Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jestem zdziwiona, że film fabularny wywołuje aż takie emocje, tym bardziej, że strona ukraińska pozbawia się możliwości zapoznania się z tym filmem” – mówi dyrektorka Instytutu Polskiego.

Dodajmy, że Instytuty Polskie są placówkami dyplomatycznymi podległymi MSZ w Warszawie, mającymi promować polską kulturę poza granicami naszego kraju.


Czytaj także: Po “Wołyniu”. Przewiny II RP wobec Ukraińców jako powód ludobójstwa: prawda czy mit?


Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow