Robocopy ruszają do akcji. Policjanci-roboty wyjdą na ulice w Emiratach (FOTO)

Od 2017 r. na ulice Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyjdą pierwsze patrole robocopów. Wyposażone w sztuczną inteligencję policyjne roboty mają pilnować porządku w najbardziej zatłoczonych punktach Dubaju.

“Liczba ludności rośnie, musimy wprowadzić policyjne roboty, jeśli chcemy zachować porządek bez zatrudniania kolejnych funkcjonariuszy” – przekonuje pułkownik Khalid Nasser Alrazooqi, który ma kierować nową jednostką robocopów.

Na początek stalowi funkcjonariusze zostaną wysłani do miejsc względnie bezpiecznych, m.in. do centrów handlowych i będą czymś pośrednim między policjantem, a zaawansowanym interaktywnym terminalem informacyjnym.

Wyposażone w dotykowy ekran i mikrofon połączony z centrum alarmowym policji w Dubaju będą udzielać informacji mieszkańcom i turystom, przyjmować zgłoszenia o przestępstwach i przekazywać do centrali wezwania do wypadków. Przy okazji będą pewnie swoistą atrakcją turystyczną.


Trwają już jednak prace nad o wiele bardziej zaawansowaną generacją inteligentnych policyjnych robotów, które będą samodzielnie podejmować decyzje o interwencji i pracować także bez interakcji z ludźmi.

Mają m.in. legitymować podejrzanych przechodniów, a nawet używać siły do zatrzymywania przestępców. “Takie roboty pojawią się w ciągu 4-5 lat” – zapowiada pułkownik Alrazooqi.

robocopy_emiraty3


Zdaniem ekspertów, Zjednoczone Emiraty Arabskie już dziś mają najbardziej zaawansowaną technologicznie policję na świecie. W ub. roku funkcjonariusze zaczęli m.in. używać Google Glass – okularów o rozszerzonej rzeczywistości, które pełnią funkcje standardowego smartfona obsługiwanego głosem.

Te połączone z policyjną bazą danych okulary mają m.in. służyć do błyskawicznej identyfikacji danej osoby na podstawie jej twarzy i robić dyskretne zdjęcia bez udziału rąk policjanta. Dana osoba może nawet nie podejrzewać, że właśnie została sfotografowana, a jej rysy twarzy są w tym momencie dokładnie analizowane.

Dubajskie służby bezpieczeństwa słyną również z największej na świecie liczby policyjnych dronów, czy zdalnie sterowanych robotów to rozbrajania ładunków wybuchowych.

Tymczasem nad nową generacją robocopów pracuje już kilka laboratoriów w Stanach Zjednoczonych. M.in. kompania Knightscope z Kalifornii przekazała już kilku prywatnym korporacjom ruchome droidy do skanowania tablic rejestracyjnych, twarzy ludzi i wykrywania podejrzanych zachowań.

Na razie policyjne roboty nie są, na szczęście, uzbrajane w broń palną – mogą jedynie alarmować o zagrożeniach i wzywać na pomoc prawdziwych funkcjonariuszy.

robocopy_emiraty2

Czytaj także: Koszmar! Roboty do uprawiania seksu zastąpią ludzi (FOTO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow