Neuronowy komputer Deep Mind już nie potrzebuje ludzi! Sam siebie rozwija

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 18 października 2016

Sztuczny intelekt DeepMind opracowany przez specjalistów Google od tej chwili nie potrzebuje już swoich twórców – zaczął sam się rozwijać i doskonalić, samodzielnie pozyskując potrzebne mu informacje.

“Ten komputer posiadł zdolność samodzielnego uczenia się na wcześniejszych przykładach i wyrabiania w sobie logicznych nawyków” – przyznają główni technolodzy projektu DeppMind – Alex Graves i Greg Wayne.

Stało się to możliwe dzięki wdrożeniu systemu Differential Neural Computer (DNC), który przy wykorzystaniu sieci neuronowej jest w stanie sam pozyskiwać potrzebne mu fragmenty wiedzy i wbudowywać je w odpowiednie miejsca sztucznej inteligencji, starając się robić to jak najszybciej i najbardziej logicznie. Działa więc podobnie jak ludzki mózg.

Specjaliści Google pokazali też jak działa to w praktyce. Kiedy systemowi DNC objaśniono na czym polega drzewo genealogiczne, sztuczna inteligencja natychmiast je zbudowała, odnajdując w sieci wszelkie możliwe związki między wybranymi ludźmi oraz na bieżąco optymizując i odświeżając swoją pamięć, żeby w przyszłości robić to samo jeszcze szybciej i skuteczniej.


Następnie systemowi DNC pokazano mapę londyńskiego metra, a ten natychmiast zaczął proponować optymalne połączenia i nowe rozwiązania usprawniające komunikację między poszczególnymi stacjami.

Robił to jednak nie jak zwykły komputer, mozolnie analizujący wszystkie możliwe warianty, tylko na podstawie zapamiętanych prawidłowości i logicznych powiązań, które sam wykrył i dopasował do bieżącej sytuacji.

Dodajmy jednak, że wielu naukowców, w tym m.in. szef korporacji kosmicznej SpaceX Elon Musk ostrzega, iż projekt DeepMind może być dla ludzkości groźniejszy niż broń jądrowa, przekształcając nas z czasem wyłącznie w biologiczne nośniki sztucznej inteligencji. Zobacz dlaczego jest to groźne.


Czytaj także: Dziwne ostrzeżenie amerykańskiego banku: “Prawdopodobnie żyjemy w Matrixie”

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow