Ukraina rozpoczęła “Operację Buffalo”. Wodne bawoły wchodzą do akcji (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia | 19 października 2016

Ukraińskie władze pilnie przerzucają z Zakarpacia w rejon granicy z Rumunią stado 14-tu bawołów wodnych.

Potężne przeżuwacze są jedyną nadzieją na uratowanie przyrody po ukraińskiej stronie delty Dunaju, zagrożonej wyjałowieniem i zamuleniem rzek i jezior. Zamiast wydawać ciężkie pieniądze na ekologię postanowiono zaangażować bawoły, które zrobią to za darmo.

Chodzi o to, że bawoły są świetnymi naturalnymi melioratorami. Nie są wybredne i pożerają w zasadzie każdą roślinność, jaką napotkają na swojej drodze. Dzięki temu udrażniają rzeki, zamieniając zarośnięte grzęzawiska w swobodnie płynące strumienie.

bawoly1


Bawół wodny ma jeszcze i taką umiejętność, że potrafi sam stworzyć niewielkie jezioro, tam gdzie go wcześniej nie było, uparcie ryjąc w ziemi. Dzięki temu powstają niewielkie oczka wodne, które przyciągają dzikie ptactwo, płazy i gady. Wśród wielu swoich zalet bawoły są też odporne na zmiany klimatyczne, bardzo rzadko chorują i mają łagodne usposobienie.

To wszystko przesądziło o decyzji wysłania ich z misją do Obwodu Odeskiego w ramach akcji pod kryptonimem “Operacja Buffalo”. Pierwsze bawoły przybyły właśnie w rejon Orłowki w delcie Dunaju i zapoznają się z nowymi warunkami, a niektóre rozpoczęły już przeżuwanie.

Autorzy ekologicznego eksperymentu – odeskie Centrum Badań Regionalnych wspierane przez holenderską True Nature Foundation – mówią, że aby osiągnąć pełną wydajność bawoły potrzebują trochę czasu na adaptację, a miejscowa ludność – na to, żeby przywyknąć do nietypowych zwierząt, których wcześniej nigdy tu nie było.


bawoly_wodne

To właśnie Holendrzy dostarczyli część bawołów, ale większość pochodzi z ukraińskiego Zakarpacia, gdzie młody niemiecki leśnik-ekolog Michel Jacobi odtworzył duże stado tych zwierząt, jeszcze niedawno zagrożone w Europie całkowitym wyginięciem z powodu zabijania przez ludzi.

Lokalne ukraińskie władze mają nadzieję, że oprócz ratowania przyrody wodne bawoły staną się także atrakcją turystyczną Obwodu Odeskiego, a przy okazji dostarczą sera i mleka. Do czuwania nad bezpieczeństwem bawołów – oprócz pastucha – zatrudniono też profesjonalnego ochroniarza.

Czytaj także: Europa ma nowe wyzwanie: jak zrobić, żeby krowy nie bździły? (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow