Koniec z zatruciem powietrza? Uczeni przypadkowo odkryli genialnie prosty sposób! (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 21 października 2016

Proces jest szybki, tani i wydajny, a wydalany przez dymiące kominy dwutlenek węgla CO2 zamienia się w… alkohol etylowy. Doskonała wiadomość dla producentów miedzi i fatalna dla naftowych gigantów.

Odkrycie dokonane przez naukowców z Narodowego Laboratorium w Oak Ridge w amerykańskim stanie Tennessee może okazać się przełomowe dla walki z zatruciem środowiska na całym świecie i tzw. efektem cieplarnianym – donosi ChemistrySelect.

Uczeni pracowali nad skomplikowaną serią reakcji chemicznych mogących zamieniać CO2 w paliwo, kiedy nagle zdali sobie sprawę, że proces może być bardzo prosty i w zasadzie zachodzić samoczynnie. Wystarczy użyć miedzi i węgla ułożonych w nanocząsteczki na powierzchni krzemu.

“Reakcja jest bardzo precyzyjna i wymaga jedynie powszechnie dostępnych zwykłych składników w połączeniu z nanotechnologią” – przyznaje Adam Rondinone, jeden z autorów odkrycia.


W stosunku do tradycyjnych metod zamiany dwutlenku węgla na paliwo obecne odkrycie ma cały szereg zalet. Wystarczą do niego dwa zwykłe surowce – miedź i węgiel, aby zamienić CO2 w etanol, który potem może być powszechnie używany jako paliwo.

Przede wszystkim reakcja odbywa się w zwykłej temperaturze pokojowej, nakład energii jest więc minimalny. Ponadto w jej wyniku otrzymujemy etanol, który jest o wiele bardziej ekologicznym paliwem niż ropa. I choć daje on tylko 2/3 tej energii, jaką mamy z benzyny, to teraz stanie się o wiele tańszy.


Tak więc najwięksi dotychczasowi truciciele środowiska teraz nagle mogą stać się wielkimi producentami i magazynami energii odnawialnej.


Naukowcy mówią, że proces wymaga jeszcze krótkiego dopracowania, aby był bardziej wydajny i mógł zostać wdrożony na masową skalę. Już w najbliższym czasie ludzkość może więc pozbyć się tanim kosztem z atmosfery dwutlenku węgla pochodzącego z kopalń, elektrowni, fabryk, silosów, cukrowni, rur wydechowych, a nawet ze studzienek kanalizacyjnych.

To także doskonała wiadomość dla polskiego przemysłu miedziowego – popyt na ten surowiec na całym świecie może teraz gwałtownie wzrosnąć, a jednocześnie zła wiadomość dla producentów ropy naftowej – wiele zakładów i urządzeń przejdzie bowiem na etanol, którego uzyskiwanie stanie się teraz znacznie tańsze i masowe.

Czytaj także: Niesamowite: 50 mln drzew w ciągu 24 godzin!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow