Tak jedzie samochód na autopilocie. Już wkrótce kierowcy znikną (WIDEO)

Koncern Tesla Motors rozpoczyna masową produkcję samochodów z autopilotem pozwalającym na całkowicie autonomiczną jazdę – zapowiedział szef firmy, słynny technolog – wizjoner Elon Musk.

Samochody Tesli wyposażone w zaawansowane kamery, czujniki i komputer mogą same skręcać, wyprzedzać i hamować. Co więcej, możemy wezwać je przez smartfona i przyjadą do nas same, nawet z drugiego końca kraju.

Na razie prawo drogowe wielu krajów, m.in. Niemiec, zabrania wprawdzie poruszania się samochodów bez kierowcy, ale Musk podjął decyzję: mimo wszystko uruchomił właśnie montaż autopilotów we wszystkich nowych modelach aut produkowanych przez Teslę. Chętnych na zakup są już setki tysięcy.

Krytycy tego rozwiązania twierdzą, że sprawdza się ono tylko przy dobrej pogodzie i na dobrych drogach, z wyraźnie namalowanymi pasami. W gorszych warunkach auto zaczyna podobno popełniać błędy i w czasie testów miało już dojść do jednego zderzenia z ciężarówką, w wyniku czego była ofiara śmiertelna.


Na te zarzuty Musk odpowiada prosto: jak często w stosunku do łącznej liczby aut wypadkom ulegają te z kierowcą, a z jaką te bez kierowcy? Porównanie wypada zdecydowanie na korzyść samochodów Tesli. Zdaniem Muska, wręcz ratują one życie ludziom, gdyż pozwalają uniknąć ludzkich błędów, brawury, czy skutków kierowania w stanie nietrzeźwym.

Zresztą skoro samolot może lecieć na autopilocie, do dlaczego nie mógłby samochód? Na razie jednak w czasie testów za kierownicą siedzi człowiek gotowy w każdej chwili przejąć kontrolę. A tak jeździ auto nowej generacji na autopilocie:


Dodajmy, że pierwsze taksówki i busy bez kierowców zaczęły już jeździć po ulicach Francji i Singapuru.

Czytaj także: Neuronowy komputer Deep Mind już nie potrzebuje ludzi! Sam siebie rozwija

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow