Ukraina przechwyciła 6 miejscowości w Donbasie!

By Dział: Armia i Wojna | 21 października 2016

Armia ukraińska nieoczekiwanie przesunęła swoje wojska w Donbasie o 15 km w stronę pozycji DNR, kompletnie zaskakując tym separatystów.

Zajcewo, Majorsk, Kurdiumowka, Otradowka, Nikołajewka i Kodema, które dotychczas znajdowały się w tzw. “szarej strefie” pomiędzy walczącymi stronami znalazły się pod całkowitą kontrolą armii Ukrainy.

Władze w Kijowie przyznają, że przesunęły swoje oddziały o 15 km wzdłuż szosy Gorłowka – Artiomowsk ustanawiając na niej nowy wysunięty posterunek kontrolny “Majorsk” zamiast dotychczasowego posterunku “Zajcewo”, który pozostał poza linią frontu.

Separatyści nie stawiali oporu, cała operacja najwyraźniej była dla nich zaskoczeniem. Nie podejrzewali, że Ukraińcy zdecydują się wejść do neutralnej strefy, której dotychczas nie kontrolowała żadna ze stron.


“Nowy punkt kontrolny wyprowadzi z szarej strefy 6 miejscowości. Decyzja ta została podjęta w celu usprawnienia ruchu osób i pojazdów przez posterunki kontrolne. Dzięki temu ludzie z tych miejscowości nie muszą już przechodzić przez kontrolę i znaleźli się po stronie ukraińskiej” – głosi komunikat służby prasowej straży granicznej Ukrainy.

Na razie nie ma żadnej reakcji separatystów na ten krok strony ukraińskiej. Niewykluczone, że potraktują to oni jako zerwanie rozejmu i agresję. Przypomnijmy, że podobny manewr armia ukraińska przeprowadziła w końcu grudnia ub. roku, odzyskując 8 miejscowości leżących dotychczas w strefie neutralnej.

Dodajmy, że w czasie trwających rozmów pokojowych w ramach tzw. “formatu normandzkiego” Ukraina usilnie domaga się obecnie zwrotu przez separatystów Debalcewa, zdobytego przez armię rosyjską po słynnej kilkudniowej zaciętej bitwie 18 lutego 2015 r.


Kijów przypomina, że zgodnie z wcześniejszymi porozumieniami rozejmowymi Debalcewo powinno znajdować się po stronie ukraińskiej. Tymczasem popierające separatystów władze w Moskwie kategorycznie się z tym nie zgadzają i odmawiają zwrotu Debalcewa, które ma kluczowe znaczenie strategiczne i komunikacyjne.

Czytaj także: „Zrównam z ziemią każde miasto, które zdobędziemy idąc na Kijów!” (WIDEO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow