Ziemia odsłoniła makabryczne szkielety zastygłe w śmiertelnym krzyku (FOTO)

By Dział: Historia Nauka i Odkrycia W popularnych | 21 października 2016

Leżeli obok siebie, a czasem jedni na drugich, z rękami skutymi żelaznymi kajdanami i szczękami wyszczerzonymi w przerażającym grymasie. Wszyscy zabici w ten sam sposób, a następnie pochowani w zbiorowym grobie – 80 szkieletów.

Na starożytnym greckim cmentarzu Falyron Delta pod Atenami odkryto wielką zbiorową mogiłę ofiar masowej egzekucji sprzed 2600 lat – podaje Reuters. Wszyscy zabici byli ludźmi młodymi i w bardzo dobrej formie fizycznej – oceniają archeolodzy.

Zwracają też uwagę, że pomimo, iż stracono ich w kajdanach, mężczyźni zostali godnie pochowani. W ten sposób w starożytnej Grecji nie grzebało się ani kryminalistów, ani niewolników. Kim zatem byli i dlaczego musieli zginąć?

szkielety2


Według jednej z hipotez byli to zwolennicy Kylona – ateńskiego arystokraty i mistrza Olimpiady, który ok. 632 r. p.n.e. podjął nieudaną próbę wprowadzenia tyranii w Atenach. Udało mu się opanować Akropol, ale pozostali arystokraci nasłali na niego uzbrojonych chłopów, którzy udaremnili przewrót.

Kylon zdołał zbiec, ale jego zwolennicy zostali schwytani i zabici. “Być może badania DNA potwierdzą, że ci straceni młodzi ludzie byli uczestnikami nieudanego zamachu stanu, którego chciał dokonać Kylon” – mówi grecka archeolog Stella Chryssoulaki.

szkielety3


Starożytny cmentarz z okresu V-VIII w. p.n.e. odkopano w czasie prac przy budowie nowego gmachu Opery Narodowej i biblioteki, które mają powstać między Atenami a portem w Pireusie.

Dotychczas znaleziono tu 1500 szkieletów, w tym dzieci pogrzebane w ceramicznych amforach i dorosłych spalonych na stosach pogrzebowych lub pochowanych w kamiennych trumnach. Jedna osoba została nawet pogrzebana w drewnianej łodzi. “To ich pierwsza i ostatnia fotografia w drodze od życia do śmierci” – dodaje w zadumie grecka archeolog.

szkielety4

Czytaj także: Odkryto, która cywilizacja jest najstarsza na Ziemi

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow