Na dnie Morza Czarnego znaleziono wielką zatopioną flotę! (FOTO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 25 października 2016

40 doskonale zachowanych okrętów z czasów Bizancjum i Imperium Osmańskiego spoczywało na głębokości prawie 2 tys. metrów – donosi Daily Mail.

Okrycia dokonano dokładnie na środku Morza Czarnego, między wybrzeżem Krymu i Turcji. Średniowieczne statki doskonale się zachowały, co było możliwe dzięki niskiej zawartości tlenu w wodzie na tej głębokości – oceniają uczeni z Uniwersytetu w Southampton pracujący w ramach projektu Podwodna Archeologia Morza Czarnego.

Zastosowali ono do zbadania wraków najnowocześniejszy sprzęt, w tym zdalnie sterowane mini-łodzie podwodne ROV z laserami i kamerami pozwalającymi dokonywać zdjęć w wysokiej rozdzielczości na dużych głębokościach w promieniu kilku kilometrów.

flota_bizancjum1


Dzięki temu udało się wykonać fotografie w technologii 3D, na których widać wiele szczegółów konstrukcji zatopionych statków. Wiadomo już, że wśród zatopionych jednostek są zarówno okręty Bizancjum, jak Imperium Osmańskiego, w tym modele, których nigdy wcześniej nie widziano.

To, że spoczywają razem w jednym miejscu na środku morza mogłoby wskazywać na jakąś bitwę morską. Wiadomo, że oba imperia – oprócz tego, że handlowały – toczyły też ze sobą liczne wojny. Nie jest na razie jasne, czy zatopione jednostki to statki handlowe, czy może wojenne.


flota_bizancjum2


Przypomnijmy, że od czasów starożytnych wybrzeże Morza Czarnego, usiane koloniami greckimi, a potem rzymskimi, było obszarem kwitnącego handlu. Skończyło się to po upadku Bizancjum i zdobyciu przez Imperium Osmańskie w 1453 r. Konstantynopola, który Turcy przemianowali na Stambuł.

Zamknęli oni wtedy prowadzącą na Morze Czarne cieśninę Bosfor, odcinając faktycznie cały akwen. Obecne badania prowadzono właśnie wzdłuż zaznaczonych na starych mapach szlaków handlowych łączących Bizancjum z innymi krajami regionu.

flota_bizancjum5

Czytaj także: Holandia nie chce oddać Ukrainie złota Scytów. Dlaczego?

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow