Podnieśli płytę z Grobu Chrystusa! Naukowcy zaskoczeni

By Dział: Nauka i Odkrycia Społeczeństwo | 28 października 2016

W Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie podniesiono marmurową płytę osłaniającą grobowiec Jezusa Chrystusa. To, co uczeni zobaczyli pod nią, bardzo ich zdumiało.

Archeolog Fredrik Hiebert z National Geographic Society przyznaje, że naukowcy byli bardzo zaskoczeni dużą ilością kamieni, jakie znajdowały się pod płytą, gdzie spodziewali się zobaczyć tylko jeden główny kamień, na którym leżał przed Zmartwychwstaniem Jezus.

Przypomnijmy, że Grobowiec wzniesiono w miejscu groty, w której złożono po ukrzyżowaniu ciało Chrystusa. W IV w. cesarz Konstantyn kazał w tym miejscu zbudować pierwszą bazylikę. Pomimo kilkukrotnego przebudowywania, pożarów, trzęsień ziemi i grabieży zewnętrzny wygląd Grobu pozostał bez zmian.

Płytę nad Grobem Chrystusa ustanowiono w 1555 r., aby uchronić miejsce Jego dawnego spoczynku przed zniszczeniem przez miliony pielgrzymów. Jednak przez kolejne stulecia płyta ta również silnie się wytarła i straciła początkowy kolor, stąd potrzeba jej obecnej renowacji.


“Czeka nas jeszcze wiele naukowych ekspertyz, ale dzięki nim uda nam się ustalić jaka była oryginalna powierzchnia kamienia, na którym przez trzy dni leżało ciało Jezusa przed jego Zmartwychwstaniem” – zapowiedział archeolog.

Prace przy renowacji płyty z Grobu Świętego prowadzi ekipa z Uniwersytetu Technicznego w Atenach. Mają one potrwać do wiosny 2017 r. Łącznie na ten cel i badania naukowe przeznaczono 4 mln USD.

Dodajmy, że wśród uczonych od dawna toczy się spór o to, ile naprawdę leżał w Grobie Jezus Chrystus. Niektórzy wskazują, że skoro – jak podaje Ewangelia Świętego Mateusza – był tam przez 3 dni i 3 noce, to nie mógł zostać ukrzyżowany w piątek, a zmartwychwstać w niedzielę, gdyż jest to tylko jeden dzień i dwie noce.


Historycy zwracają jednak uwagę, że po pierwsze dla Żydów słowo “dzień” często oznaczało tylko część dnia, a po drugie piątek, sobotę i niedzielę równie dobrze mogli oni uważać za 3 niepełne dni. Z kolei uczeni badający Całun Turyński oceniają, że ciało Chrystusa leżało w nim nie dłużej niż 36 godzin.

Zgodnie z żydowskim zwyczajem, ciała zmarłych składano na rok do jaskiń lub grobów wykutych w skale, a potem ich kości i prochy przekładano do ossuariów, czyli skrzynek wykutych najczęściej z wapienia.

Bazylika Grobu Świętego w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy jest najważniejszą świątynią chrześcijaństwa, leżącą w miejscu Męki, Ukrzyżowania, Złożenia do Grobu i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Czytaj także: Ziemia odsłoniła makabryczne szkielety zastygłe w śmiertelnym krzyku (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow