Niesamowite odkrycie: stworzenie z 414 nogami. I z czterema… (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia | 28 października 2016

Czegoś takiego świat zoologii jeszcze nie widział. O okryciu dziwnego stworzenia w jednej z jaskiń w Parku Narodowym “Sekwoja” w Kalifornii donosi “Naked Science”.

Jest to prawdopodobnie jakaś odmiana stonogi, chociaż te znane dotychczas nauce – wbrew swojej potocznej nazwie – mają zaledwie kilkanaście par odnóży. Tym razem mamy natomiast do czynienia nie tyle ze stonogą, co z kilkusetnogą, a konkretnie z 414-nogą.

Oprócz tego stworzenie to ma 200 gruczołów jadowych i 4 mini-penisy. Od zwykłych stonóg odróżniają je też dziwne brodawki w otworze gębowym. Uczeni twierdzą, że zwierzę to jest “nielegalnym imigrantem”, gdyż jego jedyni bardzo dalecy krewni żyją w Indiach i w kilku krajach Afryki.

Jeszcze większą sensację budzą twierdzenia amerykańskich biologów, że “przodkowie tego stworzenia prawdopodobnie przywędrowali do Ameryki Północnej jeszcze przed pojawieniem się dinozaurów”. Illacme tobini, bo tak fachowo nazwano ten okaz, spokojnie przeżył wszelkie kataklizmy, które zabiły dawne jaszczury 65 mln lat temu i dotrwał do naszych czasów.


Okazuje się jednak, że stonoga z kalifornijskiej pieczary nie jest rekordzistką jeśli chodzi o liczbę nóg. Już w latach 20-ch opisano bowiem niejakiego Illacme plenipes, który może mieć nawet 750 nóg. W 2005 r. ponownie znaleziono jeden taki okaz.

Pomimo tylu nóg, ma on zaledwie centymetr długości, choć niektóre spokrewnione z nim stonogi mogą mieć nawet do 20 cm. Natomiast w kategorii liczby penisów obecnie znalezione stworzenie niewątpliwie pobiło rekord.

Wracając jednak do nóg – są one temu zwierzęciu potrzebne do sprawnego przemieszczania się w niewygodnym środowisku podziemnym. “Wielosetnoga” żywi się różnymi organicznymi resztkami, które napotka na swojej nieprostej i ciemnej drodze.


414-noga

Zobacz także: Małpy wiedzą, że ludzie się mylą! Zdumiewający eksperyment psychologów (WIDEO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow