Rosja grozi Norwegii zagładą nuklearną! “Wasza ludność będzie cierpieć”

By Dział: Armia i Wojna | 31 października 2016

Zapowiedź wysłania do Norwegii 300-tu amerykańskich marines wywołała wybuch wściekłości Kremla.

“Jak powinniśmy zareagować na to militarne zagrożenie? Wcześniej Norwegia nie była celem dla naszych rakiet strategicznych. Ale teraz ludność Norwegii będzie cierpieć” – zagroził wiceszef Komisji Obrony rosyjskiego parlamentu Franc Klincewicz.

W jaki sposób 300-tu amerykańskich żołnierzy stacjonujących prawie 1000 km od granicy z Rosją i oddzielonych od niej w linii prostej Szwecją i Finlandią, może Moskwie “zagrozić”? – tego rosyjski polityk nie wyjaśnił. Ostrzegł tylko, że decyzja o przyjęciu komandosów USA “okaże się bardzo niebezpieczna dla Norwegii i Norwegów”.

Dodajmy, że wcześniej takie same groźby z Kremla padły pod adresem Danii za to, że chce się przyłączyć do amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej. “Jeśli to się stanie, duńskie obiekty staną się celami dla rosyjskich pocisków nuklearnych” – oświadczył wtedy ambasador Rosji w Kopenhadze Michaił Wanin.


Przypomnijmy, że jak zapowiedziały w ubiegłym tygodniu władze w Oslo, 300 żołnierzy amerykańskich sił specjalnych ma zostać wysłanych do wojskowej bazy Vaernes koło Trondheim, 960 km od granicy z Rosją. Mają oni m.in. szkolić norweskich żołnierzy.

Prawdopodobnie Amerykanie zajmą zbudowane w czasach “zimnej wojny” klimatyzowane bunkry znajdujące się w norweskich jaskiniach. W latach 80-ch składowano tu sprzęt wojskowy USA. Łącznie można tam umieścić wyposażenie dla 15 tys. marines.


Dotychczas Norwegia deklarowała, że nie będzie stacjonować u siebie wojsk innych krajów dopóki nie uzna, że jest bezpośrednio zagrożona. Jako członek NATO była ona, oczywiście, zagrożona cały czas, ale po takich słowach z Kremla nikt nie ma już chyba w tej sprawie wątpliwości.


Dodajmy, że wcześniej również Finlandia nie przestraszyła się gróźb Putina i postanowiła podpisać porozumienie wojskowe z USA. W ubiegłym tygodniu poinformowano z kolei, że NATO przerzuca czołgi do Estonii.

Czytaj także: Szwecja pilnie przerzuca wojsko na Gotlandię! “Rosyjski desant zajmie wyspę w 6 godzin”

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow