Na Marsie znaleziono dziwną metalową kulę (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia W popularnych | 2 listopada 2016

Znalezisko ma dość regularny okrągły kształt, jest zbudowane z metalu i wygląda jak jakiś porzucony artefakt. Natknął się na nie kosmiczny łazik NASA Curiosity penetrujący powierzchnię Marsa.

Używając swojego sprzętu ChemCam Remote Micro-Imager łazik Curiosity dokładnie obfotografował swoje znalezisko i wysłał zdjęcia do centrali NASA. Uczeni nazwali je “Skała – Jajo”.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Arizona jest to meteoryt składający się całkowicie z niklu i żelaza. Niewykluczone, że jest to część dawnego jądra jakiejś planety lub tzw. planetozymala. Pochodzi prawdopodobnie z pasa asteroid między orbitami Marsa i Jowisza.

Curiosity znajdował już wprawdzie wcześniej na Marsie meteoryty, ale ten obiekt jest bardzo nietypowy. Ma gładką powierzchnię, która wygląda jakby ją ktoś wypolerował. Przecina go też kilka głębokich rowków, które mogły powstać w wyniku topienia się w wysokiej temperaturze.


Metalowe jajo może już leżeć na Marsie od milionów lat, nie narażane na oddziaływanie tlenu i wilgoci, o wiele trwalsze niż mniej gęste obiekty – uważa amerykańska ekspert Deborah Byrd.

Obecnie łazik Curiosity kontynuuje “zwiedzanie” Czerwonej Planety i właśnie zaczął wspinać się na zbocza Mount Sharp – centralne wzniesienie w kraterze Gale, wznoszące się na 5500 metrów.


metalowy_meteoryt1


Przypomnijmy, że 19 października br. lądownik kosmiczny “Schiaparelli” należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej rozbił się o powierzchnię Marsa w czasie nieudanej próby lądowania. Prawdopodobnie zawiodły hamulce, które nie zdążyły spowolnić upadku. Dodajmy, że przed jego lądowaniem NASA sfilmowała na Marsie dziwne światła (WIDEO).

Czytaj także o przygotowaniach do kolonizacji Marsa: Chcesz się osiedlić na Marsie? Czeka cię dziwny seks i fekalia w cenie złota (WIDEO, FOTO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow