Puszczenie gazów przez pacjentkę spowodowało pożar w klinice

By Dział: Ciekawostki | 2 listopada 2016

Japońska technika laserowa nie wytrzymała w starciu z prozaiczną rzeczywistością. O równie groźnym co zdumiewającym wypadku w uniwersyteckiej Klinice Medycznej w Tokio donosi gazeta “Ashai Shimbun”.

Doszło do niego w czasie operacji na 30-letniej pacjentce promieniami laserowymi przez roboty – ta supernowoczesna klinika słynie bowiem z tego, że skomplikowane zabiegi wykonują tam wyłącznie maszyny. Nie wdając się w szczegóły powiedzmy, że była to operacja ginekologiczna.

Wszystko przebiegało doskonale, dopóki w pewnym momencie kobieta nie wypuściła gazów. Co się stało dalej opisuje raport komisji śledczej: “Kiedy pacjentka wypuściła gazy w przestrzeń sali operacyjnej, nastąpił ich samozapłon na skutek przeszycia ich promieniami lasera. Ogień rozprzestrzenił się na pokój operacyjny”.

Na szczęście pożar udało się szybko ugasić, gdyż większość wyposażenia sali operacyjnej była wykonana z niepalnych tworzyw. Operowana doznała jednak silnych poparzeń nóg. Śledztwo w sprawie wypadku, który miał miejsce w kwietniu br., trwało pół roku. Teraz opublikowano jego ustalenia.


Wiadomo już, że nowoczesne lasery i roboty działały bez zarzutu. Ich konstruktorzy nie przewidzieli jednak takiej nietypowej sytuacji i w tak dużym natężeniu, że spowodowało ono eksplozję.

Czytaj także: 11 Rosjan oślepiono w instytucie okulistyki. Dziwne zastrzyki

Reporters.pl


Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow