Radioteleskopy odebrały sygnał od Obcych!

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 3 listopada 2016

Największe na świecie Towarzystwo Astronomiczne Pacyfiku twierdzi, że odebrane przez niego sygnały z kosmosu zostały prawdopodobnie wysłane przez “jakieś inteligentne formy życia”.

“Osobliwe cykliczne modulacje widmowe pochodzące z niewielkiego układu gwiezdnego zostały prawdopodobnie wysłane przez inteligentne formy życia i nie są skutkiem zjawisk naturalnych” – twierdzą uczeni w materiale opublikowanym w piśmie tej organizacji zrzeszającej astronomów z wielu krajów, w tym z USA.

Łącznie naukowcy przeanalizowali sygnały z 2,5 mln gwiazd, aby ostatecznie stwierdzić, że 234-ch z nich nie da się wyjaśnić inaczej niż tym, że zostały nadane przez Obcych. Obecnie szczegółową analizą tych sygnałów zajmuje się prof. Stephen Hawking – słynny brytyjski astrofizyk i kosmolog.

Przypomnijmy, że w trwającym od grudnia 2015 r. projekcie nasłuchu obcych cywilizacji Breakthrough Listen używane są dwa potężne radioteleskopy – Green Bank Telescope w USA o średnicy 100 m i 64-metrowy Parkes Telescope w Australii.


“Fakt, że nietypowe sygnały są skupione w bardzo niewielkiej części badanych gwiazd, w wąskim zakresie widmowym, jest zgodny z naszą hipotezą ETI – istnienia inteligentnych form życia poza Ziemią” – twierdzą uczeni, którzy używają do analizy sygnałów bardzo złożonych narzędzi matematycznych.

Z analizy tej wynika, że superszybkie pulsacje świetlne następujące w bilionowym ułamku sekundy nie są wynikiem procesów chemicznych w kosmosie, promieniowania pulsarów, ani zakłóceń działania samych instrumentów pomiarowych.

Uczeni zastrzegają jednak, że choć sygnał wysyłany przez inteligentne formy życia jest na chwilę obecną najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem, to należy przeprowadzić kolejne analizy, aby być tego pewnym.


“Nadzwyczajny wniosek wymaga nadzwyczajnych dowodów. Szczególnie jeden z 10 tys. obiektów wysyłających nietypowe sygnały wymaga szczegółowego dodatkowego zbadania” – piszą naukowcy.

Czytaj także: Chiny uruchomiły „Oko Nieba”. Cel: wykryć obcą cywilizację

Reporters.pl 

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow