Chiny przejmują złoto Rosji!

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 4 listopada 2016

Chińskie koncerny zamierzają przejąć kontrolę nad rosyjskimi kopalniami złota. Na pierwszy ogień poszła największa firma Rosji wydobywająca ten surowiec Polius – donosi “Forbes”.

Chińska korporacja Fosun International Ltd zamierza kupić za 2 mld USD 25 proc. plus jedną akcję Polyus Gold International od 22-letniego syna rosyjskiego miliardera Sulejmana Karimowa. Dzięki temu Chińczycy dostaną dwa miejsca w Radzie Nadzorczej i jedno w Zarządzie firmy z możliwością blokowania jej uchwał.

Na taką transakcję musi się jednak najpierw zgodzić rosyjski rząd, gdyż Polius posiada 4 największe złoża złota na świecie, a chce kupić kolejne w rejonie Suchego Łogu w Rosji. Oficjalnie obie firmy nie chcą komentować toczących się rozmów w sprawie chińsko – rosyjskiej transakcji.

Fosun znany jest jako “agresywny nabywca” nie tylko w Rosji. W ciągu ostatnich 20 lat dokonał zakupów za 30 mld USD. Wcześniej kupił francuską sieć kurortów Club Med i kompanię Gland Pharmai w Indiach. Przymierza się także do nabycia rosyjskiego banku Renaissance Capital.


Chrapkę na rosyjskie złoto mają zresztą także dwie inne chińskie kompanie wydobywcze – Zijin Mining Group i Shandong Gold Mining – pisze “Forbes”. Rynkową wartość rosyjskiego (na razie) Poliusa Reuters ocenia na 9 mld USD. W tym roku koncern zamierza wydobyć 1,9 mln uncji złota. Udokumentowane zapasy w jego złożach wynoszą 64,3 mln uncji.

Chiny są największym na świecie użytkownikiem, producentem i importerem złota. Aspirują do dyktowania jego cen na światowych rynkach. A koncerny takie jak Fosun wyraźnie zaczynają przenosić swoje inwestycje do krajów rozwijających się, gdzie ceny aktywów są niższe, a perspektywy rozwoju – wysokie.

Czytaj także: „Zamelduję u siebie 9 tys. Chińczyków i sprzedam im czołg”. W Rosji mają nowy pomysł na biznes (FOTO)


Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow