Ciężarne piją kwas akumulatorowy by uszkodzić płód i dostać zasiłek

By Dział: Społeczeństwo | 4 listopada 2016

O wstrząsającej masowej praktyce kobiet w zaawansowanej ciąży donosi Sky News.

Okazuje się, że morderczy, nielegalnie produkowany napój o nazwie Kah-Kah na bazie kwasu akumulatorowego i drożdży jest powszechnie pity przez kobiety z najbiedniejszych obszarów Afryki Południowej. Niektóre pochłaniają nawet 6 butelek dziennie.

Chodzi o to, żeby uszkodzić płód, a następnie – po urodzeniu dziecka – pobierać na nie zasiłek z opieki społecznej. Jest to niemal powszechnym źródłem dochodu m.in. w biednej prowincji Eastern Cape w RPA.

Oprócz tego, że uszkadza płód napój Kah-Kah ma także właściwości narkotyczne – uzależnia. “Gdybym tego nie piła, byłabym jak ktoś ciężko chory. Nie mogę spać i myśleć, ale kiedy to wypiję, jestem lepsza i mogę zrobić wszystko” – mówi Sky News jedna z kobiet.


Odurzający wywar w kolorze mleczno – brązowym można kupić w setkach nielegalnych spelunek zwanych w RPA “shebeens”. Policja często robi naloty na te “mety”, ale natychmiast pojawiają się kolejne.

Zdaniem lekarzy, picie Kah-Kah w czasie ciąży powoduje alkoholowy zespół płodowy – dzieci rodzą się potem z deformacjami fizycznymi, mają problemy z mówieniem, nie potrafią się uczyć, nie panują nad emocjami.

Potem taka rodzina otrzymuje od państwa 1200 randów miesięcznie na niepełnosprawne dziecko (110 USD), w sytuacji kiedy na zdrowe dziecko dostaje się tylko 250 randów, prawie 5 razy mniej. Z takich inwalidzkich zasiłków na dzieci żyją już w RPA dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy ludzi.


Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że od 2002 r. gwałtownie rośnie liczba dzieci urodzonych z chorobą alkoholową płodu (FASD). W RPA jest to najczęstsza wada u nowo narodzonych dzieci.

W niektórych tamtejszych społecznościach rolniczych masowe pijaństwo ma już zresztą 400-letnią “tradycję” – niegdyś właściciele niewolników masowo poili ich alkoholem, żeby utrzymać ich w zależności i posłuszeństwie oraz stępić odruchy buntu.

Zobacz także: 10 najbardziej toksycznych miejsc na Ziemi (WIDEO)

Reporters.pl 

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow